Garść informacji o franku szwajcarskim

Wśród pięciu najważniejszych walut świata jest frank szwajcarski. Jest to waluta, która obowiązuje nie tylko na terenie Szwajcarii, ale także Księstwa Liechtensteinu. 1 frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów lub 100 rappenów.

Kilka słów o początkach franka szwajcarskiego

Nazwa „frank”pojawiła się najpierw we Francji. Zaczęto używać jej w tym kraju w roku 1360. W okresie wojen napoleońskich franki pojawiły się w Szwajcarii. Zaczęto wówczas bić monety na wzór tych francuskich. Przez wiele lat prawo bicia monet miały szwajcarskie kantony. Zostało im ono odebrane w roku 1848. Od tego roku prawo emisji monet przysługuje wyłącznie władzom centralnym. Początkowo frank szwajcarski bity był w Paryżu i Strasburgu. Bicie monet w Szwajcarii rozpoczęto dopiero w roku 1853. 12 lat później (w 1865 roku) powstaje Unia Łacińska. Jej członkami zostają: Francja, Szwajcaria, Belgia, Włochy. Unia Łacińska była unią walutową, która w tych czterech krajach ustaliła sztywne kursy walut. Po pewnym czasie do Unia Łacińska poszerzyła się o dwa kolejne państwa: Grecję i Bułgarię. Unia rozpadła się w roku 1926. Obecnie w unii walutowej jest Szwajcaria i Księstwo Liechtensteinu.

Monety i banknoty szwajcarskie

W obiegu są monety o nominale 1, 2, 5, 20 centymów. Oprócz nich są również monety o nominale 1/2, 1, 2, 5 franków. Szwajcarskie banknoty są jedynymi na całym świecie, które należy oglądać w pionie. Na banknotach umieszczone są napisy w czterech językach: francuskim, niemieckim, włoskim i retoromańskim. W obiegu spotkamy banknoty z nominałami: 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. Szwajcarskie banknoty są kolorowe. Te o nominale 10 funtów są żółte, dwudziestofuntowe są różowe. Banknoty o nominale 50 funtów są zielone, w kolorze niebieskim są banknoty o nominale 100 franków. Banknot w kolorze beżowym ma nominał 200 CHF. W kolorze fioletowym są banknoty o najwyższym nominale czyli 1000 CHF. Na żółtych frankach umieszczona została podobizna słynnego architekta Le Corbusier`a. Na rewersie tych banknotów znajduje się fasada sekretariatu Modulo Pałacu Sprawiedliwości, który mieści się w Chandigarh. Na awersie banknotów 20 CHF widnieje podobizna kompozytora Arthura Honegger`a, na rewersie znalazł się fragment zapisu nutowego jednego z jego dzieł. Na zielonych banknotach 50 CHF na awersie umieszczono podobiznę rzeźbiarki Sophie Taebur, na rewersie znalazło się miejsce dla jej prac. Na beżowym banknocie 200 franków widnieje podobizna pisarza Charlesa Ferdinanda Ramuz. Na rewersie umieszczono fragmenty jego rękopisów.
author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.