Oficjalną walutą Wielkiej Brytanii jest funt szterling. Potocznie walutę tę nazywamy funtem brytyjskim. Funt szterling jest walutą, która oprócz Wielkiej Brytanii obowiązuje również na jej terytoriach zależnych, między innymi na: Falklandach, Terytorium Arktycznym, Wyspie Man, Wyspie Świętej Heleny, Wniebowstąpienia, Gibraltarze. Jeden funt szterling dzieli się na 100 pensów.
Jak zaczęła się historia funta?
Historia brytyjskiej waluty jest dość długa – rozpoczyna się w roku 1158. Waluta została wprowadzona do obiegu przez króla Henryka II; od początku była walutą wymienialną na srebro. W 1816 roku zdecydowano, że funt szterling będzie wymieniany nie na srebro, ale na złoto. Wymienialność funta szterlinga na złota została utrzymana aż do roku 1914. Kurs funta szterlinga w stosunku do dolara amerykańskiego wynosił wtedy mniej więcej 4,9. W 1926 roku zdecydowano na powrót wymienialności funta na złoto. Od tej daty banknoty wymieniane były na sztabki. Podczas wielkiego kryzysu, 21 września 1931 roku, zdecydowano się jednak na rezygnację z systemu waluty sztabowo-złotowej. Decyzja ta spowodowała dewaluację funta aż o 20 procent. Kolejna dewaluacja miała miejsce w roku 1949. Była wyższa od tej poprzedniej, wynosiła 30 procent. Do osłabienia funta dochodziło jeszcze kilkakrotnie. Kurs funta spadał w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Monety i banknoty brytyjskie
W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 pensów oraz 1, 2 funty. Na awersie każdej z tych monet znajduje się podobizna królowej Elżbiety II. Na rewersach monet (za wyjątkiem rewersu monety o nominale 2 funty) umieszczone zostały fragmenty herbu Wielkiej Brytanii. Na rewersie monety dwufuntowej zdecydowano się umieścić tak zwaną historię zdobyczy technologicznych. Monety o nominale 1 i 2 funtów bite są ze stopu niklu, miedzi i cynku. Monety o nominale 1 i 2 pensów bije się z miedzi i stali, 5 i 10 pensowe wykonane są ze stali i niklu, a te o nominale 20 i 50 pensów z miedzi i niklu. Banknoty znajdujące się w obiegu mają nominały: 5, 10, 20, 50, 100 funtów. W obiegu znaleźć można także bardzo rzadki banknot o nominale 1 funta. W zależności od tego, jaka jest seria banknotów mogą się one między sobą różnić projektem. Na projekt banknotów wpływ ma także miejsce ich produkcji. Banknoty produkowane są w Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej.
Jedną z najważniejszych walut świata jest funkcjonujący od XII wieku funt szterling. Na straży brytyjskiego funta stoi bardzo wpływowa instytucja finansowa – Bank Anglii.