Co warto wiedzieć o funcie szterlingu?

Oficjalną walutą Wielkiej Brytanii jest funt szterling. Potocznie walutę tę nazywamy funtem brytyjskim. Funt szterling jest walutą, która oprócz Wielkiej Brytanii obowiązuje również na jej terytoriach zależnych, między innymi na: Falklandach, Terytorium Arktycznym, Wyspie Man, Wyspie Świętej Heleny, Wniebowstąpienia, Gibraltarze. Jeden funt szterling dzieli się na 100 pensów.

Jak zaczęła się historia funta?

Historia brytyjskiej waluty jest dość długa – rozpoczyna się w roku 1158. Waluta została wprowadzona do obiegu przez króla Henryka II; od początku była walutą wymienialną na srebro. W 1816 roku zdecydowano, że funt szterling będzie wymieniany nie na srebro, ale na złoto. Wymienialność funta szterlinga na złota została utrzymana aż do roku 1914. Kurs funta szterlinga w stosunku do dolara amerykańskiego wynosił wtedy mniej więcej 4,9. W 1926 roku zdecydowano na powrót wymienialności funta na złoto. Od tej daty banknoty wymieniane były na sztabki. Podczas wielkiego kryzysu, 21 września 1931 roku, zdecydowano się jednak na rezygnację z systemu waluty sztabowo-złotowej. Decyzja ta spowodowała dewaluację funta aż o 20 procent. Kolejna dewaluacja miała miejsce w roku 1949. Była wyższa od tej poprzedniej, wynosiła 30 procent. Do osłabienia funta dochodziło jeszcze kilkakrotnie. Kurs funta spadał w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Monety i banknoty brytyjskie

W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 pensów oraz 1, 2 funty. Na awersie każdej z tych monet znajduje się podobizna królowej Elżbiety II. Na rewersach monet (za wyjątkiem rewersu monety o nominale 2 funty) umieszczone zostały fragmenty herbu Wielkiej Brytanii. Na rewersie monety dwufuntowej zdecydowano się umieścić tak zwaną historię zdobyczy technologicznych. Monety o nominale 1 i 2 funtów bite są ze stopu niklu, miedzi i cynku. Monety o nominale 1 i 2 pensów bije się z miedzi i stali, 5 i 10 pensowe wykonane są ze stali i niklu, a te o nominale 20 i 50 pensów z miedzi i niklu. Banknoty znajdujące się w obiegu mają nominały: 5, 10, 20, 50, 100 funtów. W obiegu znaleźć można także bardzo rzadki banknot o nominale 1 funta. W zależności od tego, jaka jest seria banknotów mogą się one między sobą różnić projektem. Na projekt banknotów wpływ ma także miejsce ich produkcji. Banknoty produkowane są w Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Jedną z najważniejszych walut świata jest funkcjonujący od XII wieku funt szterling. Na straży brytyjskiego funta stoi bardzo wpływowa instytucja finansowa – Bank Anglii.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.