Oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych jest dolar amerykański. Jest to również waluta, która obowiązuje między innymi na terenie Ekwadoru (od roku 2000), Panamy, Wysp Marshalla, Salwadoru (od roku 2001), Portoryko, Zimbabwe (od roku 2009).

Jak zaczęła się historia dolara?

Nazwa dolar jest synonimem talara. W XVI wieku mianem tym określano jedną uncję srebra, która miała postać monety. Bił ją czeski hrabia Schlick mieszkający w Dolinie Joachima. Monety, które bił hrabia wyróżniały się dużą precyzją wykonania, wyróżniały się także dużą czystością. Bardzo szybko zdobyły więc ogromną popularność. Z czasem zaczęto nazywać je talarami. Nazwa dolar pochodzi właśnie od talara. Inna historia mówi, że początku amerykańskiej waluty należy upatrywać w dollaro – pieniądzu, który był bity w mennicach na terenie obu Ameryk w czasach kolonialnych. Niezależnie od tego, która z tych historii jest bliższa prawdzie, wartość dolara została oparta na parytecie złota. Został on przyjęty w 1900 roku. Ustalono go na poziomie 20,67 za uncję. W roku 1934 wartość ta wynosiła 35 dolarów za uncję. Obecnie – od roku 1973 – dolar jest walutą płynną. Jego wartość nie jest już związana ze złotem.

Kilka słów o banknotach dolarowych

Emisję banknotów dolarowych rozpoczęto w drugiej połowie XIX stulecia. W celu ochrony ich przed fałszerzami postanowiono, że rewers banknotów będzie kolorowy. Tym, na który ostatecznie się zdecydowano był kolor zielony. Banknoty, które emitowane są obecnie ozdabiane są twarzami Amerykanów, którzy na dzieje kraju wpłynęli w wyjątkowo znaczący sposób. Na banknocie o nominale 1 dolara umieszczona została podobizna George Washingtona – pierwszego prezydenta USA. Na banknocie dwu dolarowym znalazła się podobizna Abrahama Lincolna. Oczywiście na banknotach dolarowych widnieją podobizny nie tylko prezydentów. Na przykład na banknocie o nominale dziesięciu dolarów umieszczony został wizerunek Alexandra Hamiltona. Alexander Hamilton jest uważany za jednego z ojców Stanów Zjednoczonych. To jemu Amerykanie zawdzięczają między innymi opracowanie projektu nowej waluty. Na banknocie o nominale stu dolarów widnieje wizerunek Benjamina Franklina, wybitnego polityka, dyplomaty. Benjamin Franklin był jednym z autorów amerykańskiej deklaracji niepodległości.

Motto na dolarze

Na amerykańskich banknotach zostało umieszczone motto „ W Bogu zaufaliśmy”. Zdanie to zaczerpnięte zostało z ostatniego wersu hymnu Stanów Zjednoczonych. Inne symbole, które widnieją na banknotach to między innymi Wielka Pieczęć Skarbu USA, którą umieszczona na rewersie banknotu o wartości jednego dolara.