Jazda na rowerze elektrycznym – co trzeba o tym wiedzieć?

Rowery elektryczne zyskują obecnie coraz większą popularność, głównie wśród osób starszych, ale ich zalety są doceniane również przez młodszych użytkowników.

Czy rower elektryczny to wciąż rower?

Rowery elektryczne zyskują obecnie coraz większą popularność, głównie wśród osób starszych, ale ich zalety są doceniane również przez młodszych użytkowników. Dwukołowce z napędem elektrycznym są bowiem niezwykle wygodne, mobilne, a do tego umożliwiają przyjemną jazdę bez większego wysiłku czy potu. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że tego typu rowery różnią się konstrukcją i możliwościami od klasycznych jednośladów, dlatego kwestia poruszania się nimi po polskich drogach w świetle prawa może budzić pewne wątpliwości. Co więc trzeba wiedzieć przed wyruszeniem na drogę rowerem elektrycznym?

Rower elektryczny to nic innego jak nowoczesna alternatywa dla klasycznych dwukołowców napędzanych siłą mięśni. W tym przypadku pojazd jest bowiem wyposażony w silnik elektryczny, który wspomaga użytkownika podczas jazdy i tym samym umożliwia pokonywanie dłuższych dystansów czy stromych wzniesień przy mniejszym nakładzie sił, bez wysiłku czy zmęczenia. Ze względu na fakt, że wielu użytkownikom zależy na jak największej przyjemności z jazdy, producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wydajnych i szybszych pojazdów. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że choć niejeden polski producent rowerów elektrycznych może więc oferować pojazdy osiągające prędkość nawet 45 km/h, to takie rowery nie będą już zaliczane do grupy klasycznych jednokołowców w świetle prawa i muszą być rejestrowane. E-bike uznawany według polskich przepisów za rower może posiadać silnik o maksymalnej mocy 250W, ale musi być napędzany jednocześnie siłą mięśni i wspomaganiem wyłącznie do osiągnięcia prędkości 25 km/h. Wszelkie pojazdy przekraczające te parametry są już traktowane jako motorowery.

Rower elektryczny – kto i gdzie może nim jeździć?

Każdy polski producent pojazdów wolnobieżnych reklamuje swoje rowery jako pojazdy doskonałe dla wszystkich użytkowników, bez względu na wiek czy kondycję i właściwie jest to prawda. Rowerzyści powyżej 18. roku życia nie muszą posiadać żadnych dokumentów podczas jazdy, a w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest wyłącznie karta rowerowa. Ponadto, obecnie oferta sklepów z rowerami elektrycznymi, takich jak Frelin.pl, jest tak szeroka, że każdy użytkownik może dopasować pojazd do swoich oczekiwań i potrzeb. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że rowery elektryczne, podobnie jak klasyczne dwukołowce mogą poruszać się po drogach publicznych i ścieżkach dla rowerów. 

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.