Upadłość konsumencka dla dłużników – czym jest i jakie ma konsekwencje?

Zadłużenie może być poważnym obciążeniem dla każdego z nas. Są jednak sposoby, aby z niego wyjść. Jednym z nich jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zobacz, na czym ona polega i jakie powoduje skutki!

 

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość jest procedurą nazywaną również bankructwem. Stosowana może być ona nie tylko w stosunku do firm, ale też osób fizycznych – konsumentów.

 

Ten termin odnosi się do rodzaju procedury, której naczelnym celem jest oddłużenie, czyli pozbycie się długów przez osobę fizyczną. Daje ona również szansę umorzenia długów w całości albo w części zależnie od sytuacji finansowej dłużnika.

 

Jakie wymogi trzeba spełnić, by ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości jako osoba fizyczna wymaga spełnienia paru istotnych warunków. Bez nich procedura nie może być przeprowadzona.

 

Do głównych warunków dotyczących ogłoszenia upadłości konsumenckiej zaliczane są:

1. Posiadanie statusy osoby fizycznej, nieprowadzącej firmy, czyli inaczej konsumenta.

2. Bycie osobą niewypłacalną, która nie może przez minimum 3 miesiące regulować swoich zobowiązań terminowo.

3. Złożenie w sądzie odpowiedniego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

 

Nie trzeba mieć majątku, aby ogłosić upadłość konsumencką, dlatego też nie jest to istotny warunek do spełnienia.

 

Jakie skutki niesie za sobą upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka powoduje, że można łatwiej pozbyć się długów. Dzięki niej spłacane są obecne zadłużenia z majątku posiadanego przez dłużnika – zarządza nim wtedy syndyk, który reguluje zobowiązania.

 

Jednocześnie upadłość powoduje, że wobec osoby zadłużonej nie są już prowadzone postępowania komornicze, sądowe dotyczące długów, co da jej dzięki temu większy komfort w trudnej sytuacji finansowej.

 

Warto też wskazać, że osoba upadła ma też dodatkowe korzyści, na przykład może dostać pieniądze na wynajem mieszkania, gdy jej mieszkanie przeznaczone było do spłaty zobowiązań.

 

Gdzie można uzyskać pomoc jako osoba zadłużona?

Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą otrzymać szerokie wsparcie. Gdzie najlepiej się zwrócić?

 

Pomoc w tym zakresie zapewniają głównie kancelarie prawne, dlatego warto się do nich udać. Wsparcie w takim obszarze prowadzą głównie kancelarie oddłużeniowe. Doskonałym wyborem będą kancelarie należące do franczyzy Upadłości Ekspert. Kancelarie działają na terenie całego kraju, oferując m.in. upadłość konsumencką w Katowicach - https://upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-katowice/

 

Warto więc skontaktować się ze specjalistami, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach i skutkach związanych z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Prawnicy będą mogli wyjaśnić wtedy wszystkie niezrozumiałe kwestie i doradzić w trudnej sytuacji.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.