Jaka lokata jest najbardziej opłacalna? 4 rzeczy, na które trzeba uważać

Najbardziej opłacalna lokata to taka, która w możliwie najkrótszym czasie przyniesie nam najwyższe zyski. Najważniejszym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, jest więc wysokość oprocentowania oraz okres trwania lokaty. Zysk z lokaty to kwota depozytu pomnożona przez oprocentowanie (podawane w skali roku) i przez iloraz liczby miesięcy trwania lokaty i roku (12 miesięcy). Poprzez taką kalkulację jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, jaki będzie nasz zysk z lokaty.

W celu zidentyfikowania najbardziej opłacalnej lokaty warto zwrócić uwagę na rankingi lokat takie jak Finatin.pl, które w łatwy i przejrzysty sposób pozwalają nam na porównanie wszystkich dostępnych na rynku ofert.

4 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lokaty

Wybierając lokatę, konieczne jest dokładne przeglądnięcie regulaminu oferty i zwrócenie uwagi na najbardziej kluczowe kwestie. Warto wymienić zwłaszcza cztery poniższe kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lokaty:

  1. Oprocentowanie – oprócz oczywistego zwrócenia uwagi na wysokość oprocentowania, klient powinien również zorientować się w charakterze oprocentowania oferowanego przez dany bank, tj. czy jest to oprocentowanie stałe, czy zmienne. Stałe oprocentowanie pozostaje na niezmiennym poziomie przez cały okres trwania lokaty, podczas gdy zmienne oprocentowanie może zmniejszyć się lub zwiększyć w zależności od wahania stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski.
    Konieczne jest ponadto pamiętanie o tzw. podatku Belki. Dochód z lokaty obniżany jest o 19% w wyniku opodatkowania zysków kapitałowych.
  2. Okres trwania lokaty – w większości przypadków, okres, na jaki zakładamy lokatę, jest czasem, na jaki nasze oszczędności zostają „zamrożone” – jeśli nie chcemy stracić odsetek, nie mamy prawa wypłacić ani części, ani całości naszych pieniędzy przed upływem okresu trwania lokaty. W związku z tym konieczne jest określenie, na jak długi czas możemy zainwestować i zamrozić naszą gotówkę.
    Dodatkowym czynnikiem wartym do rozważenia przy wybieraniu czasu, na jaki chcemy założyć naszą lokatę, jest obecna sytuacja gospodarcza. Jeśli spodziewamy się wzrostu stóp procentowych NBP, a co za tym idzie wzrostu oprocentowania lokat, dobrym wyborem może okazać się tymczasowe wybranie krótszej lokaty, by następnie móc skorzystać z wyższego oprocentowania.
  3. Okres kapitalizacji odsetek – kapitalizacja w lokatach oferowanych przez banki może odbywać się jednorazowo, na koniec trwania okresu lokaty (najczęściej) lub np. kwartalnie, miesięcznie czy nawet dziennie. Im częstszy okres kapitalizacji odsetek tym korzystniejsza oferta dla klienta, ponieważ kapitał sukcesywnie powiększa się o skapitalizowane odsetki, a kolejne odsetki nalicza się więc od wyższej wartości.
  4. Dodatkowe kwestie – każda lokata wiąże się z kwestiami dodatkowymi, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnej lokaty. Są to m. in.
  • Możliwość otwarcia przez Internet – niektóre banki pozwalają na założenie lokaty tylko w sposób tradycyjny, w placówce banku,
  • konieczność założenia konta osobistego – niekiedy wymagane jest otwarcie konta w banku, który oferuje lokatę, co często wiąże się z dodatkowymi opłatami,
  • dostępność dla nowych/obecnych klientów – duża część ofert skierowana jest tylko dla nowych klientów jako sposób na przyciągnięcie ich do innych banków,
  • rodzaj gwarancji bankowych (przykładowo może to być polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny, włoski fundusz gwarancyjny Fondo Interbancario czy estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond).

Dobór odpowiedniej lokaty pozwoli na systematyczne i bezpieczne powiększanie swoich oszczędności. W zależności od oprocentowania, okresu trwania lokaty czy częstotliwości kapitalizacji odsetek, możemy uzyskać zysk w różnej wysokości, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na te kluczowe kwestie.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.