Choć wszystkie budynki w dzisiejszych czasach wydają się bardzo solidnie stworzone, nie zmienia to faktu, że o ich uszkodzenie nie jest tak trudno. Wtedy koszta naprawy mogą być bardzo wysokie i nie zawsze jesteśmy sobie w stanie z nimi poradzić. Wtedy warto posiadać ubezpieczenie mienia, które pomoże w pokryciu kosztów doznanych strat. Jednak co dokładnie obejmuje ten rodzaj polisy i jak wybrać najlepszą?

Czym jest ubezpieczenie mienia i co obejmuje?

Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, co znaczy, że można w tym przypadku objąć polisą wszystkie dobra materialne. Zaliczają się do tego zarówno wartości firmowe, jak i prywatne.

Najczęściej ubezpieczenie to dotyczy domów, mieszkań, jak i siedzib firm. Dodatkowo, w jego ramach może zostać ujęte wszystko to, co zostanie spisane jako przynależne do danego budynku. Majątek ten można podzielić na mienie, stałe elementy, jak i ruchomości domowe.

Warto wiedzieć, że podstawowa polisa tego typu rozwiązuje problemy tylko w przypadku uszkodzenia samego budynku, ale już niekoniecznie elementów znajdujących się w nim. Dlatego ważne jest, aby rozwijać ubezpieczenie o dodatkowe elementy.

Czym są elementy stałe?

Polisa często jest niewystarczająca na pokrycie wszystkich zniszczeń, gdyż po prostu nie obejmuje wszystkiego, co znajduje się w środku budynku. Dodatkowe ubezpieczenie elementów stałych może pomóc pokryć wiele z typowych uszkodzeń. Czym jednak one są?

Elementy stałe to wszystkie te aspekty budynku, do których demontażu i przeniesienia potrzeba specjalistycznych narzędzi. Zalicza się do nich m.in.:

  • podłogi,
  • wyposażenie łazienki, a w tym wanny i kabiny prysznicowe,
  • zabudowane meble,
  • instalacje grzewcze i elektryczne.

Jednak jak widać, zostaje jeszcze wiele rzeczy, które potrzebują być ubezpieczone. Co z pomniejszymi, ruchomymi przedmiotami?

Mienie ruchome – czy też jest ubezpieczone?

Mowa tutaj o wszystkim tym, co znajduje się w mieszkaniu, a może zostać łatwo przeniesione. W takim wypadku trzeba rozszerzyć umowę również o możliwość kradzieży, co zwykle nie jest zawarte w podstawowej formie ubezpieczenia mienia.

To od nas zależy, co dokładnie zostanie ubezpieczone. Warto dokładnie zaznaczyć, co posiada dla nas największą wartość, gdyż nie zawsze są to elementy, które są równie ważne dla innych – mogą mieć wartość sentymentalną.

Jak można zauważyć, polisy dotyczące mienia są dość skomplikowane i zależne w dużej mierze od tego, co chcemy ubezpieczyć. Nie warto podpisywać pierwszej lepszej umowy – sprawdź oferty ubezpieczenia mienia, zanim przejdziesz do ostatniego kroku.