Rynek surowców jest rynkiem stwarzającym szerokie możliwości prowadzenia inwestycji wszelkiego rodzaju. Myliłby się ten, kto sądziłby, że trzeba kupować fizyczne surowce, by móc prowadzić skuteczne inwestycje.
Rynek surowców jest rynkiem stwarzającym szerokie możliwości prowadzenia inwestycji wszelkiego rodzaju. Myliłby się ten, kto sądziłby, że trzeba kupować fizyczne surowce, by móc prowadzić skuteczne inwestycje. Prawdę mówiąc, mało który inwestor inwestujący w surowce w ten sposób nimi obraca. Sprawdźmy zatem, jak wygląda inwestowanie na rynku surowców, biorąc za przykład tak zwane czarne złoto, czyli po prostu ropę naftową.
Pozycja ropy naftowej na rynku surowców
Na świecie ropa naftowa odgrywa bardzo ważną rolę, jako surowiec energetyczny. Wykorzystywana jest w pierwszej kolejności jako materiał do produkcji paliw. Szacuje się, że dostarcza jedną trzecią całkowitej energii pierwotnej dla przemysłu chemicznego. Z tego względu ropa naftowa jest pożądanym i cennym surowcem, również jeśli chodzi o jej wycenę na giełdzie. Wahania cen ropy naftowej stwarzają dla inwestorów szerokie możliwości spekulowania z wykorzystaniem tego surowca.
Wycena ropy naftowej na rynku surowców
Dla określenia dogodnego momentu dla zakupu i sprzedaży papierów wartościowych opartych na ropę naftową oraz instrumentów pochodnych bazujących na „czarnym złocie”, warto wiedzieć, co sprawia, że ropa okresowo drożeje lub tanieje.
Oczywiście siły popytu i podaży są tu bardzo ważne. Prognozy dotyczące zasobów ropy naftowej na świecie, które mogą się stopniowo wyczerpywać, z pewnością powodują, że na rynkach światowych ropa drożeje. Im będzie mniej złóż ropy i mniej jej zasobów, tym bardziej ceny ropy zaczną rosnąć, choć zakłócić ten trend mogą inwestycje dotyczące wykorzystania innych, w szczególności odnawialnych źródeł energii oraz urządzeń, które mogą być z nich zasilane, np. samochodów elektrycznych i hybrydowych.
Kurs ropy naftowej jest rozliczany w dolarach, a sama ropa przeliczana jest na baryłki. To istotne, ponieważ wszystkie wahania kursu walutowego dolara amerykańskiego też oddziałują na ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Dla polskiego inwestora znaczy to tyle, że jeśli cena dolara względem złotego się umocni, baryłkę ropy naftowej będzie kupował drożej.
Wpływ na cenę ropy naftowej mają przede wszystkim kraje, w których znajduje się najwięcej jej złóż, a poziom produkcji ropy wprowadzanej na globalny rynek jest jak największy. Mowa tu o takich krajach jak Stany Zjednoczone czy Arabia Saudyjska.
Jak w praktyce inwestować w ropę naftową?
Znając znaczenie ropy naftowej na rynkach surowców w skali światowej oraz wiedząc, co właściwie wpływa na jej wycenę, można zacząć inwestowanie w nią. Nie trzeba jej fizycznie kupować na baryłki, ale można tego dokonać z wykorzystaniem standaryzowanych kontraktów terminowych.
Zalicza się do nich kontrakty na różnice kursowe CFD, kontrakty futures i ETF-y. Możesz też inwestować po prostu w akcje spółek wydobywczych na giełdzie amerykańskiej, albo także wybrać powiązane z nią akcje spółek notowanych na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe dostępne są na rynkach pozagiełdowych. Można w nie inwestować za pośrednictwem wybranego brokera, który ma w swojej ofercie kontrakty na różnice kursowe na ropę naftową. Może być to przy tym ropa Brent lub ropa WTI. Nie trzeba dysponować bardzo wysokim kapitałem, by przy użyciu kontraktów CFD na ropę naftową móc inwestować. Wszystko dlatego, że w parze z nimi można inwestować z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Im będzie ona jednak wyższa, tym potencjalne ryzyko inwestycyjne wzrasta.
Przy inwestycjach w kontrakty Futures na ropę naftową trzeba dysponować już znacznie wyższymi środkami. Kontrakty te podlegają obrotowi na giełdzie papierów wartościowych. Dostępne są na giełdzie NYMEX. Depozyt wstępny w tym przypadku wyniesie około 5000 dolarów. Nie można kupić tylko części kontraktu futures na ropę naftową, co pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów inwestycji.
Inwestowanie w ropę naftową przeprowadzić można za pomocą funduszy inwestycyjnych typu ETF. Opierają się one na tym, by jak najlepiej odzwierciedlać zachowanie się cen ropy naftowej. Fundusze ETF emitują papiery wartościowe w formie podlegających notowaniu giełdowemu tytułów uczestnictwa. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/inwestowanie-w-rope