Kilka informacji o euro

Euro jest wspólnotą walutą obowiązującą w kilkunastu krajach członkowskich Unii Europejskiej. Zastąpiło ono waluty krajowe. W formie gotówkowej po raz pierwszy euro pojawiło się 1 stycznia 2002 roku. Po dolarze amerykańskim to właśnie euro jest drugą najsilniejszą walutą na świecie. Pieczę nad walutą sprawuje Europejski Bank Centralny.

Kraje, w których obowiązuje euro

Nie wszystkie kraje zdecydowały się na przyjęcie euro. Waluta ta nie obowiązuje między innymi w Polsce. Do strefy euro należy obecnie 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. Waluta ta jest także pełnoprawnym środkiem płatniczym w 11 krajach i terytoriach, które nie należą do Unii Europejskiej. Do krajów tych należą między innymi: Gujana Francuska, Martynika i Gwadelupa. Na podstawie specjalnych umów zawartych z Unią Europejską euro jest również pełnoprawnym środkiem płatniczym w Watykanie, San Marino, Monako i Andorze. Waluta ta obowiązuje również w Kosowie i Czarnogórze, mimo braku stosownych umów z Unią Europejską.

Kilka słów z historii euro

W powszechnym obiegu wspólna europejska waluta pojawiła się dopiero w roku 2002. Jednak historia wspólnej waluty zaczęła się wcześniej. Już w latach 60. ubiegłego wieku pojawiły się pomysły na utworzenie Unii Walutowej. Jednak dopiero dekadę później została opracowana strategia wprowadzenie wspólnej waluty. Europejski System Walutowy stworzono w 1979 roku. Do stworzenia euro przyczyniła się integracja gospodarcza krajów Europy Zachodniej, która stała się możliwa po unii celnej. Nazwy „euro” po raz pierwszy użyto w Madrycie w roku 1995. W tym roku stworzony został także system TARGET. Jest on wykorzystywany do automatycznego przeliczania walut krajowych na euro. 1 stycznia 1999 roku w kilku krajach – Belgii, Austrii, Niemczech, Irlandii, Francji, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech i Luksemburgu – transakcje bezgotówkowe mogły być dokonywane w euro. Transakcje w formie gotówkowej w euro na terenie tych 11 państw można było dokonywać od 1 stycznia 2002 roku. Do krajów tych przed tą datą dołączyła również Grecja. Waluty narodowe w tych 12 krajach zniknęły z dniem 1lipca 2002 roku. Strefa euro była już kilka razy rozszerzana. 1 stycznia 2007 roku zastąpiono euro tolara słoweńskiego. Rok później zniknęła lira maltańska i funt cypryjski. 1 stycznia 2009 roku do strefy euro przystąpiła Słowacja. W strefie euro są także Łotwa, Litwa i Estonia. 1 czerwca 1998 roku został utworzony Europejski Bank Centralny, który odpowiedzialny jest za wspólną europejską walutę.
author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.