Czy zakup BTC się opłaca? Zobacz, jak kupić Bitcoina!

Nie ulega wątpliwości, że dla wielu osób Bitcoin to wręcz synonim kryptowalut. Trudno się temu dziwić, to właśnie ten cyfrowy pieniądz odpowiada za ponad 40% wartości całego rynku krypto. Czy wciąż warto zastanowić się nad jego zakupem? Zobaczmy!

Kryptowaluta Bitcoin – co warto o niej wiedzieć?

Mimo trudnych ostatnich miesięcy, gdy BTC mocno stracił na wartości, ten segment rynku wciąż ma się naprawdę dobrze. W 2013 roku, gdy kryptowaluty wciąż były raczej ciekawostką, wartość całego tego segmentu rynku była zbliżona do 1,6 miliarda dolarów. Pod koniec zeszłego roku, zgodnie z raportem CoinMarketCap, wycenia się go na imponujące 2,2 biliona dolarów! Z tej kwoty około 880 miliardów dolarów generuje właśnie Bitcoin. 

Szacuje się, że w obiegu funkcjonuje dziś około 19 milionów (z maksymalnej dopuszczanej przez Blockchain liczby 21 mln) Bitcoinów. Warto odnotować też, że BTC stopniowo odbija się po zeszłorocznym tąpnięciu, gdy kurs spadł ze 140 tysięcy do niespełna 75 tys. zł. w zaledwie kilka tygodni, nie ma już śladu. Dziś, aby kupić ten cyfrowy pieniądz, trzeba wydać co najmniej 120 tysięcy złotych. 

Co ciekawe, CoinMarketCap również dostrzega ożywienie na rynku. Szacuje się, że dzienny wolumen handlowy Bitcoina przekracza już 40 miliardów dolarów. Pomaga w tym uznanie tej kryptowaluty przez globalne firmy, jak Microsoft, Wikipedię, czy AT&T. Patrząc na te wszystkie dane, nie powinno nikogo dziwić, że sporo osób chce poszerzyć swój portfel inwestycyjny o BTC – pamiętaj, że dane o tym, jak kupić Bitcoin sprawdzisz na Bitcoinpl.org.

Popularności tej kryptowaluty sprzyja też jej uznanie przez coraz więcej państw – w tym także i Polskę. W naszym kraju bez trudu możemy już legalnie handlować BTC. Wystarczy tylko wykazać zyski na rocznym zeznaniu podatkowym PIT. W Japonii Bitcoin jest już zalegalizowanym środkiem płatniczym. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych nie ma on statusu waluty, ale… cyfrowego dobra. 

Jak kupić Bitcoina za złotówki?

Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych, bezpiecznych sposobów, by szybko kupić Bitcoina (lub np. tylko jego ułamek, np. jedną setną) za naszą rodzimą walutę. Najpopularniejsze są oczywiście giełdy kryptowalut online. Możemy skorzystać zarówno z oferty tych wielkich, globalnych platform, jak Binance czy Coinbase, jak i firm wywodzących się z Polski (Zonda, Egera). 

Warto odnotować też, że zdecydowana większość usług tego typu zapewnia nam dostęp do zintegrowanego z platformą portfela kryptowalut. Jeśli chcemy skorzystać z tej metody, warto upewnić się, że właściciel portalu spełnia wytyczne dyrektyw KYC, V AML oraz ubezpieczył cyfrowy kapitał np. od kradzieży. 

Jak kupić Bitcoina anonimowo? Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana. Z jednej strony, bez konieczności weryfikowania się dowodem osobistym możemy wymieniać jedną kryptowalutę na inną, np. BTC na ETH lub na DOGEE, a z drugiej, gdy będziemy chcieli wymienić krypto na tradycyjne waluty FIAT (dolary, euro, złotówki, funty), to będziemy musieli już potwierdzić naszą tożsamość. 

Pewną anonimowość wciąż gwarantują:

  • Transakcje P2P, gdzie kupujący i sprzedający dokonują wymiany między sobą, bez udziału pośrednika. Tego typu handel jest jednak obarczony pewnym ryzykiem.
  • Bitomaty – dostępne także i w Polsce. Dzięki nim można kupić BTC za gotówkę lub kartą. Ceną za anonimowość jest jednak nieco wyższa prowizja.
  • Karty prezentowe – to rozwiązanie, które rozpowszechniła platforma Paxful. Gift-cardy kupujemy w sklepie, za gotówkę, a następnie, po podaniu kodu, nabywamy określoną ilość kryptowaluty, która nas interesuje.
author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.