Historia forinta węgierskiego - od florenu do współczesnych nominałów

Forint Węgierski to jak sama nazwa wskazuje oficjalna nazwa waluty, obowiązującej od kilkunastu lat na Węgrzech. Na skutek wielu zawirowań na tle historycznych bardzo często dochodziło do różnego rodzaju zmian w walucie. Chociażby w dziewiętnastym wieku, jak również w czasach Pierwszej oraz Drugiej Wojny Światowej, przede wszystkim w ramach monarchii austriacko-węgierskiej, w ówczesnym państwie obowiązującą walutą był forint jako odpowiednik austriackich guldenów, przy czym dzielił się na sto krajcarów. 

Historyczny forint pochodzi od pierwotnej nazwy floren, nawiązujący do włoskiego miasta Florencja, a w powszechnym obiegu był jeszcze za czasów panowania Ludwika Węgierskiego, króla Polski, który rządził w naszym kraju, w latach 1370-1382 i był ojcem królowej Jadwigi. Warto nadmienić, że ówczesne forinty były niezwykle popularne i bardzo często używane, na zachodnich terenach obecnej Rumunii, oraz Chorwacji.  Waluta forint przestała obowiązywać w momencie rozpadu Monarchii Austrio- węgierskiej, do którego doszło w 1918 roku po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej. Zaskakująco nowo powstałe Węgry, nie przywróciły forinta od razu jako swoją oficjalną walutę narodową, gdyż niedługo potem w jej miejsce zajęła korona węgierska. Niedługo później, nową walutą w tym kraju w latach 1927- 1946 było pengo, co w tamtejszym języku określa przymiotnik brzęczące. Jako efekt programu stabilizacyjnego, a także pożyczki udzielonej przez Ligę Narodów, pengo utrzymywała swoją wartość przez długie lata. 

Duży wpływ na warunki finansowe w tym kraju, miała również hiperinflacja, oraz szalejący kryzys ekonomiczny, który miała miejsce w latach 1945- 1946, kiedy to ten kraj mierzył się z poważnymi problemami finansowymi. Co oczywiste, duży wpływ na sytuację ekonomiczną tego kraju miała również Druga Wojna Światowa, gdzie wiele krajów odczuło nieprzyjemne ekonomiczne skutki ówczesnych działań wojennych. Emisja pieniędzy była spowodowana w głównej mierze od stalej rosnących potrzeb militarnych, co wpłynęło na ówczesną inflację, która wynosiła około 350% dzienne. Ostatecznie, w 1947 roku forint został ponownie zatwierdzony jako oficjalna waluta tego kraju i zastąpił bezwartościowe w tamtym czasie pengo. Pomimo tego, że przez wiele kolejnych lat dochodziło do różnego rodzaju zmian i poprawek, to wciąż obowiązująca waluta na terenie tego kraju. 

Współczesny forint

Pierwszego marca 2008 roku wycofano z obiegu monety o wartości jednego oraz dwóch forintów. Nieco ponad rok później, a dokładnie piętnastego czerwca 2009 roku wycofano również banknot o wartości dwustu forintów i zastąpiono go monetą o takim samym nominale. Jeden forint jest równy stu fillerom, dlatego łatwo można to porównać do polskiej złotówki, która składa się ze stu groszy. Nie wydaje się, aby na skutek obecnej sytuacji gospodarczej doszło do zmiany waluty, lub rezygnacji z banknotów oraz monet o konkretnym nominale. Obecnie w obiegu mieszkańcy oraz turyści z innych krajów europejskich, mogą natrafić na monety o nominale 5,10, 15, 20, 50, 100 i 200 forintów, jak również banknoty o nominałach 500, 1000, 2000, 5000, 100000 oraz 20000 HUF. 

Współczesne forinty rzucają się w oczy, nie tylko ze względu na swoje niezwykle wysokie nominały, ale również na to co znajduje się na tych monetach. Nierzadko jest to ściśle związane z geografią i przyrodą tego kraju. Na przykład na monecie o wartości 5 HUF, możemy spotkać czaplę białą. Krajowy Herb znajduje się na monetach o wartości 10 oraz 100 HUF, z kolei Most Łańcuchowy w Budapeszcie można znaleźć na monecie 200 HUF.   

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.