Historia waluty - Jen Japoński
Pieniądze to jedna z najbardziej niezbędnych do życia rzeczy, która towarzyszy nam na co dzień. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak wyglądały początki powstania danej waluty? Za każdą walutą kryje się bardzo ciekawa historia jej powstania. Tak też jest w przypadku jena japońskiego. Jen stanowi główny środek płatniczy nie tylko w Japonii, ale również możemy spotkać się z nim na dalekim Wschodzie. Waluta ta swoje istnienie zapoczątkowała w drugiej połowie XIX wieku, a dokładniej w lipcu 1871 roku.
Jak powstała nazwa waluty?
Dawniej codziennością było, iż kupcy europejscy oraz amerykańscy na dalekim Wschodzie za jedwab, herbatę, sztabki złota, bądź inne produkty codziennego użytku płacili tak zwanymi "srebrnymi talarami". Z kolei talar nazywany był okrągłą monetą, więc po japońsku mogliśmy nazywać go "Jenem". Mówiąc prościej nazwa tej waluty, wywodzi się od jej okrągłego kształtu.
Początki powstania waluty Japońskiej
W XIX wieku to srebrne dolary hiszpańskie stanowiły główny środek płatniczy w Japonii oraz większości innych państw znajdujących się na dalekim Wschodzie. W roku 1840 w Ameryce Południowej nowo powstałe państwa posługiwały się dolarami amerykańskimi w związku z czym, przywędrowały one również do państw wykorzystujących dolary hiszpańskie jako swoją walutę. Jakiś czas później rozpoczęto masową produkcję waluty wzorowanej na dolarze hiszpańskim w niektórych regionach Azji. Pierwsza tego typu waluta powstała w 1866 - 1869 roku, a były nią srebrne dolary z Hongkongu. Niestety nowo powstałą walutą okazała się być niewypałem, dlatego maszyny do jej produkcji trafiły prosto do Japonii. Japończycy po otrzymaniu maszyn rozpoczęli produkcję jenów japońskich.
Wartość japońskiej waluty
Wartość jena tuż po jego powstaniu wynosiła około 1,5 grama złota. Jakiś czas później wartość jednego jena zaczęła wynosić tyle, co 0,5 USD. Natomiast od 1933 roku wartość jena drastycznie spadła, gdyż był on równoznaczny już tylko 0,2 USD. Jego wartość w przeciągu kilku następnych lat wzrosła do 0,3 USD. Przegrana Japonii w II Wojnie Światowej przyczyniła się do powstania w tym kraju dużej inflacji. Dopiero w 1949 roku udało się ją zakończyć, gdyż okupacyjny rząd Stanów Zjednoczonych zapoczątkował kurs jednego dolara za 360 japońskich jenów. Kilkanaście lat później Stany postanowiły wycofać się z dotychczasowego standardu złota. Po kolejnych dwóch latach unormowały się kursy walutowe. Aktualna wartość jednego jena wynosi 0,0076 USD.
Jak wygląda teraźniejsza sytuacja walutowa w Japonii?
Aktualnie banknoty w tym kraju produkowane są za pośrednictwem National Printing Bureau. Natomiast za produkcję japońskich monet odpowiada Japan Mint. Biorąc pod uwagę to, jak małą wartość ma obecnie ta waluta w przeliczeniu na inne, jej najniższym dostępnym nominałem jest jeden jen. Oprócz tego przeważnie w obiegu możemy zaobserwować następujące monety:
- 1jen
- 5 jenów
- 10 jenów
- 50 jenów
- 100 jenów
- 500 jenów.
Obecnie walutą ta obowiązuje głównie w Japonii oraz Cesarstwie Wielkiej Japonii.
Czy warto inwestować w japońską walutę?
Jen jest dość często spotykanym nominałem na rynku. Nie bez powodu ta waluta cieszy się coraz to większą popularnością, a wiele osób decyduje się na podjęcie inwestycji w nią. Dzieje się tak, ponieważ jest ona uważana za dość stabilną, a popyt na jeny ciągle się zwiększa. Jeżeli zamierzamy inwestować pieniądze, w jaką kolejek walutę musimy brać pod uwagę, poniesienie strać, aczkolwiek według wielu analityków japońska waluta jest jedną z bezpieczniejszych opcji wartych naszej uwagi.