Leasing a podatek VAT

Wielu przedsiębiorców ma problem z wyborem jednego rodzaju leasingu odpowiedniego dla siebie. Tymczasem decyzję powinno się podjąć na podstawie pewnych przesłanej natury księgowej i podatkowej np. sposobu rozliczania podatku VAT. Leasing jest popularną formą finansowania inwestycji, gdyż w jego przypadku istnieje możliwość odliczania od bieżącej działalności podatku VAT.

Leasing a podatek VAT

Każdy rodzaj leasingu wiąże się z innymi możliwościami rozliczania podatku VAT. Warto to sprawdzić i dobrać odpowiednio do firmy. Często znaczenie ma specyfika branży. Sprzęt medyczny ma np. niższą stawkę VAT niż samochody. Tym samym zapłacenie 8% podatku VAT to dla firmy mniejsze obciążenie niż w sytuacji, gdy VAT wynosi 23%. Wykorzystując kalkulatory online można na szczęście szybko sprawdzić, jaki sposób finansowania inwestycji jest w danej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy mieć podstawowe założenia leasingu, ilość rat czy procentową wysokość udziału własnego.

Podatek VAT a poszczególne formy leasingu

Leasing operacyjny i finansowy są inaczej traktowane przez przepisy ustawy o VAT. Umowa leasingowa może być bowiem traktowana jako świadczenie usług bądź jak dostawa towarów. Oczywiście na potrzeby podatku VAT. W przypadku dostawy towaru ma miejsce przeniesienie prawa do rozporządzania towarem na leasingobiorcę. Jako dostawa towaru traktowane są w praktyce umowy leasingu finansowego. Natomiast w przypadku umów leasingu operacyjnego mówi się o świadczeniu usług. Na tej podstawie są dwa różne podejścia do podatku VAT i raty leasingowej.

Przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca nie musi płacić podatku VAT w całości na starcie danej umowy leasingowej. Inaczej jest w przypadku podpisania umowy na leasing finansowy. Wówczas podatek VAT zapłacić trzeba w całości przy płaceniu pierwszej raty leasingowej.

Podatek VAT a rata leasingu

Przedsiębiorcy, którzy mają nadwyżkę podatku VAT mogą zdecydować się na leasing finansowy. W tym przypadku w pierwszej racie płacony jest już cały podatek VAT od wartości poddanego leasingowi przedmiotu. Tym samym VAT nie jest już doliczany co miesiąc do rat leasingowych.

Jednak ci przedsiębiorcy, którzy nie mają dużej gotówki, mogą zdecydować się na leasing operacyjny. W tej sytuacji podatek VAT jest rozkładany równo na ilość raty, na które opiewa umowa. W praktyce jest to nawet kilkadziesiąt rat.

Finansowanie dla firmy w formie leasingu

Wiele firm chętnie podpisuje umowy leasingowe, gdyż daje im to możliwość odliczania podatku VAT czy wpisywania opłat leasingowych w koszta uzyskania przychodów. To spora zachęta finansowa. Przed podpisaniem umowy trzeba jednak zdecydować się na jeden z dwóch dostępnych rodzajów leasingu.

Do wyboru, jak wspomniano już wyżej, jest leasing operacyjny oraz leasing finansowy. W przypadku tego pierwszego sprzęt należy nadal do leasingodawcy, który to może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Opłata wstępna i płacone co miesiąc raty są wliczane do kosztów uzyskania przychodów. To pozwala na obniżenie podatków. Firma może leasingowany przedmiot wykupić. Kwota nie jest na ogół wysoka i wynosi nawet 1% wartości leasingowego sprzętu.

Jednak leasing finansowy od leasingu operacyjnego różni się m.in. podejściem do własności leasingowanego sprzętu. Jest on tutaj wpisany w majątek leasingobiorcy. Przedsiębiorca, który podpisze umowę na leasing firmowy zyskuje prawo do odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie musi przy tym ponieść całościowe koszy podatku VAT od leasingowanego przedmiotu i to już przy okazji płatności pierwszej raty.

https://new.siemens.com/pl/pl/produkty/finansowanie.html

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.