Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny dla wielu osób jest jedyną możliwością, jeżeli chodzi o zakup własnej nieruchomości. Dla wielu osób może on wydawać się przerażającą kwotą, ale lepiej płacić za swoje mieszkanie/dom/działkę, niż za wynajem. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto przyjrzeć się temu.

Czy dostanę kredyt?

Każda osoba, która jest zainteresowana zaciągnięciem takiego kredytu, musi być w pełni świadoma tego, że może go nie otrzymać — chociażby nie wiadomo jaką ilość pieniędzy zarabiała. Samodzielnie w banku raczej nic nie załatwimy.

Zawsze warto zapewnić sobie wsparcie dobrego doradcy kredytowego, który będzie nas wspierał i zawsze wybierze najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Od czego będziemy zaczynać załatwianie wszystkich formalności. Od zdolności kredytowej.

Jeżeli ktoś nie zarabia pieniędzy i nie jest w stanie przedstawić swoich zarobków z każdego miesiąca — kredytu nie dostanie. Przy czym zarobki muszą zostać udokumentowane solidną, dobrą umową lub posiadaniem własnej firmy. Po miesiącu od zatrudnienia nikt nie otrzyma kredytu hipotecznego. Kilkuletnia, kilkunastoletnia umowa o pracę/własna firma to takie minimum, które może otworzyć drzwi do tego, aby dalej starać się o kredyt hipoteczny.

Obciążenia finansowe

To nie jedyny czynnik, który wpływa na pozytywną decyzję. Kolejne to obciążenia finansowe, jakie ktoś może już mieć oraz historia finansowa danej osoby. Jeżeli ktoś w przeszłości miał problem ze spłacaniem jakichkolwiek rat, to może mieć problem w przypadku kredytu hipotecznego.

Nawet jedna mała rata, która została zbyt późno spłacona, może stanowić problem w przypadku takiego kredytu. Co należy rozumieć przez sformułowanie obciążeń finansowych? Chociażby dzieci na utrzymaniu. Tak, może niektórzy powiedzą, że jest to niesprawiedliwe, ale rzeczywiste.

Banki sprawdzą wszystko — nawet naszą najbliższą rodzinę i nie ma co ukrywać żadnych informacji. Do tego będą oni chcieli sprawdzić, czy partner/żona pracują i mają zapewniony dochód stały. Uwaga! Brak małżonka/partnera życiowego nie skreśla osób samotnych ze starań o kredyt hipoteczny.

Wkład własny

Kolejna rzecz, która nie podoba się klientom, ale niestety, w żaden sposób nie jesteśmy w stanie jej przeskoczyć. Aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, potrzebny jest wkład własny. Według Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego wkład własny powinien wynosić 20% szacowanej wartości kredytu. Tak, aby móc zaciągnąć większy kredyt i tak trzeba posiadać jakiekolwiek pieniądze. Bezsens? Nie.

Jest to pewnego razu zabezpieczenie dla banku, że klient nie liczy na "łatwiznę". Jest to jakiś znak, że dane fundusze są przez nas posiadane i podejście do kredytu hipotecznego jest całkiem poważne. Tak, niestety, ale kredyt hipoteczny jest potężnym zobowiązaniem finansowym i nikt nie dostanie go ot tak sobie.

Warto więc porządnie przygotować się do tego, aby móc się o niego starać. Może i jego spłacanie nie będzie łatwe, ale będzie jak najbardziej opłacalne, o czym przekonamy się po spłacie kredytu.

Artykuł napisany we współpracy z intuum.pl/
author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.