Medale kolekcjonerskie - jak zacząć je zbierać?

Medale kolekcjonerskie - jak zacząć je zbierać?

Kolekcjonowanie medali to pasja, która wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy merytorycznej. To właśnie od jej nabycia warto rozpocząć przygodę z cennymi odznaczeniami, kompletując wartościowe zbiory. Następnie warto znaleźć miejsce, w którym możemy nabyć różnego typu medale, mając jednocześnie na uwadze ich cenę. Kolekcjonowanie ich przynosi dużo satysfakcji, jednak wymaga też poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Dowiedz się, jak zacząć zbierać medale kolekcjonerskie!

Zbieranie medali - od czego zacząć?

Rozpoczynając swoją przygodę z kolekcjonowaniem medali, często zastanawiamy się, czy w ogóle jest to opłacalne. Faktem jest bowiem, że cena poszczególnych krążków będzie stosunkowa wysoka, zwłaszcza jeśli zależy nam na skompletowaniu wartościowej kolekcji. Z drugiej strony, kolekcjonowanie medali to prawdziwa pasja, dzięki której można:

  • poznać historię,
  • oderwać się od codzienności,
  • poznać nowych, inspirujących ludzi,
  • zdobyć nową wiedzę.

Punktem wyjścia do rozpoczęcia zbierania medali jest pozyskanie odpowiednich informacji na ich temat. Musimy mieć wiedzę z zakresu historii, ale również numizmatyki czy dziedzin pokrewnych, aby podejmować trafione decyzje inwestycyjne. Warto więc czytać książki tematyczne, pisane przez autorytety oraz na bieżąco śledzić rynek kolekcjonerski, regularnie odwiedzając stronę internetową https://numimarket.pl/kategoria/polska_216/1. Jeśli wiemy, czego właściwie szukać, zdecydowanie łatwiej będzie nam skompletować wartościową kolekcję. Ponadto skupmy się na doborze właściwych medali, na przykład dzieląc je na okresy historyczne czy stopy, z których powstały.

Gdzie kupować medale kolekcjonerskie?

Chcąc uzbierać kolekcję medali, warto znaleźć miejsca, w których będziemy je nabywać. Rynek tego typu inwestycji jest hermetyczny, zatem zmiany nie zachodzą na nim w bardzo szybkim tempie, jak ma to miejsce na przykład w przypadku papierów wartościowych. Z tego też powodu niecodziennie pojawiają się nowe oferty medali, które można by zakupić. Z drugiej strony, globalizacja i powszechny dostęp do internetu pozwalają nam nabywać wartościowe elementy bez konieczności wychodzenia z domu. Medale kolekcjonerskie należy jednak kupować w sprawdzonych miejscach, tak aby mieć pewność, że nabywamy oryginały. Takimi miejscami z pewnością nie są portale ogłoszeniowe, na których każdy może wystawić swoją ofertę. Wręcz przeciwnie - doświadczona osoba powinna mieć kontrolę nad medalami, które dostają się do obiegu. Dobrym rozwiązaniem jest więc korzystanie z portali aukcyjnych, jednak przeznaczonych właśnie do zakupu medali i podobnych elementów. W przeciwnym razie możemy wydać pieniądze, nie otrzymując w zamian wartościowych egzemplarzy. 


Polskie medale kolekcjonerskie - czy są wartościowe?

Od czego zacząć kompletowanie kolekcji?

Jeśli mamy już pewne informacje na temat medali kolekcjonerskich, nie pozostaje nic innego, jak dokonać pierwszych zakupów. W tym celu musimy przede wszystkim określić budżet, jakim dysponujemy. Stanowi on punkt wyjścia, bowiem będziemy poszukiwać egzemplarzy w konkretnych widełkach cenowych. Im więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup medali, tym większa szansa na znalezienie ciekawych propozycji. Należy liczyć się z tym, że za pojedynczy krążek zapłacimy od 100 zł wzwyż. Oczywiście, jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, a jednocześnie chcemy ciągle poszerzać kolekcję, dobrym rozwiązaniem jest odsprzedaż pewnych elementów po wyższej cenie. Niektórzy inwestorzy mają tak dużą wiedzę, że bez większego problemu będą w stanie zarobić na sprzedaży medali. Niemniej jednak potrzebne są tutaj doświadczenie oraz umiejętność podejmowania trafnych, przemyślanych decyzji. Najtrudniejsze w kolekcjonowaniu medali okazuje się wykonanie pierwszych kroków, później już o wiele łatwiej poruszać się na rynku, kompletując kolekcję. Pamiętajmy, że chcąc zarobić, będziemy musieli cały czas śledzić rynek, dopasowując się do zachodzących na nim zmian. Kolekcjonowanie medali to doskonała alternatywa dla innych rozrywek, jednak należy poświęcić jej odpowiednio dużo czasu i energii, mając na uwadze, że dotykamy stosunkowo trudnej dziedziny. 

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.