Spoofing - policja ostrzega. Kolejne sposoby na oszustwo przez telefon

Policja znowu ostrzega przed falą nowego rodzaju oszustw, która przyszła do Polski. Chodzi dokładnie o spoofing. To dawna metoda "na (kogoś)", która jakiś czas temu doprowadzała do wielkich strat wśród osób, które się z tym zjawiskiem spotkała. Jednak teraz ich próby są znacznie trudniejsze do wyłapania. To jeden z najbardziej "wysublimowanych" sposobów na okradzenie kogoś z pieniędzy lub ich wyłudzenie. To oczywiście kropla w morzu rodzajów oszustw, ale zdecydowanie czegoś takiego w naszym kraju nie było. Zobaczcie, na czym polega spoofing i czy da się przed nim obronić w jakikolwiek sposób.

Czym jest spoofing i jak działa?  

Spoofing to prosty do wykonania typ ataku, którego nazwa wzięła się od angielskiego słowa "spoof", które oznacza naciąganie lub szachrajstwo. To grupa ataków na systemy teleinformatyczne, która polega na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego. W jaki sposób działają, kiedy chodzi o telefonię komórkową? Spoofing telefoniczny to nic innego, jak wyświetlenie innej nazwy użytkownika, niż nazwa faktyczna. Tzn. zamiast zobaczyć nieznany numer, zobaczymy numer telefonu i dodaną nazwę np. "Sławek". Kiedy zaczniecie się zastanawiać jaki Sławek, dotrze do was, że macie dodanego go w książce kontaktów, skoro się wam wyświetla. Pomyślicie o sąsiedzie, koledze z pracy, bliskim, wujku czy kimkolwiek innym i odbierzecie połączenie. Tyle wystarczy, aby was okraść. Dlatego policja nieustannie prosi o uważanie i umiejętność odróżnienia, że ten, kto do nas dzwoni, to wcale nie jest nikt bliski, a ktoś, kto chce nas naciągnąć. 

Nie wierz, jeśli ktoś prosi cię o przesłanie pieniędzy 

Kiedy już odbierzecie telefon, a ktoś ma waszą uwagę, szybko przedstawi wam historię o tym, że potrzebuje naszej pomocy, naszych pieniędzy albo poda się np. za pracownika banku, opowie o cyberataku i o tym, że pieniądze nie są już bezpieczne na koncie. Będzie zachęcał do ich przesłania na specjalne konto bankowe. Każdy, kto chociaż raz działał pod presją, w obawie o życie, zdrowie, pieniądze czy cokolwiek, co jest nasze i na co ciężko pracowaliśmy przez lat, wie doskonale, że racjonalne myślenie jest wtedy kompletnie wyłączone. 

Wygląda to na coś, przed czym ciężko się bronić, prawda? A jednak! 

Nie każdego da się oszukać 

A jednak nie każdego się da oszukać. Można np. zainstalować bezpłatną aplikację, która dostępna jest na Google Play i która pozwala na sprawdzanie numeru, każdego jednego, który do nas dzwoni. Aplikacja działa w tle i przy każdym połączeniu aktywuje się, przeszukując bazę, do której jest podpięta. Kiedy jest to nieznany numer, znajduje się w bazie, to wyświetla o nim informacje - pokazuje opinie innych internautów, którzy mieli kontakt z danym numerem. Na tej podstawie wiemy, że dany numer jest np. negatywny i nie należy go odbierać. Tylko tyle i aż tyle, aby móc się przestrzec przed działaniem oszustów. Poszukajcie u siebie aplikacji i nie czekajcie, aż stanie się najgorsze. 

Artykuł powstał we współpracy ze stroną https://infonumer.pl, która od lat czuwa, aby każdy użytkownik telefonu komórkowego był bezpieczny. 

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.