Biurka i krzesła biurowe

Spędzając codziennie przynajmniej kilka godzin przy biurku, musimy liczyć się z wystąpieniem bólu kręgosłupa, który potrafi być naprawdę dotkliwy.


Jakie biurko firmowe wybrać?

Pracownicy biurowi doskonale wiedzą, jak ważne są wygodne biurka i krzesła. Kupując meble tego typu, należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • ergonomia - za najbardziej ergonomiczne uznaje się biurka regulowane,
  • wymiary - minimalne wymiary to 80-90 cm głębokości i 120-160 cm szerokości. Ważna jest również wysokość blatu i możliwość jej regulacji,
  • materiał wykonania - to nie jest tylko kwestia estetyki, a przede wszystkim trwałości mebla. Dużą popularnością cieszą się biurka drewniane, które są solidne, wytrzymałe i mogą być odnawiane wiele razy,
  • estetyka - biurko należy dopasować do stylu, w jakim zostało urządzone biuro,
  • ewentualnie biurko może mieć schowki, półki lub szuflady - pomoże to zachować porządek w miejscu pracy.


Ergonomiczne biurka firmowe

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy jasno określają, jakie wytyczne musi spełnić dany mebel. Na przykład krzesła i biurka muszą być dostosowane do wzrostu pracownika lub pracowników, którzy będą przy nim siedzieć. Monitor znajdujący się na biurku musi znajdować się co najmniej 10 cm od klawiatury, która powinna znajdować się na wysuwanym blacie, czyli niżej niż monitor. Blat biurka należy ustawić w taki sposób, aby możliwe było zachowanie kąta prostego między ramieniem a przedramieniem - jest to naturalna postawa naszego ciała, razem z wyprostowaną sylwetką. 

Ponadto, siedząc przy biurku, musimy mieć odpowiednio dużą przestrzeń na położenie stóp na podłodze - przestrzeń ta musi mieć minimum 70 cm szerokości i minimum 60 cm głębokości. 

Ergonomiczne krzesła firmowe

Krzesła przemysłowe również muszą spełniać wymagania BHP. Oprócz tego, że muszą być dopasowane do wzrostu osoby, która będzie na nich siedzieć, powinny być wykonane z solidnych materiałów i mieć stabilną konstrukcję. Krzesła powinny być także wygodne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bezpieczne dla użytkowników. Podłokietniki takich krzeseł powinny być szerokie i wysokie na tyle, aby wspierać pracę rąk. Krzesła powinny mieć siedziska z zaokrąglonymi brzegami, aby nie wywoływały dyskomfortu tylnej części ud. Siedzisko nie może też być zbyt głębokie, ponieważ będzie powodować tendencję do garbienia się. A to nie jest korzystne dla naszego kręgosłupa. 

Sklep Elzap oferuje wysokiej jakości meble biurowe w przystępnych cenach, które posłużą latami!

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.