Jakie monety warto mieć w swojej kolekcji? Sprawdź!

Od czego zacząć kolekcjonowanie starych monet?

Kolekcjonowanie starych monet to pasja, która znana jest od wieków, jako że jej rozwój datuje się na okres renesansu. Co jednak istotne, w obecnych czasach zbieranie i starych monet stale zyskuje na znaczeniu i nie traci szerokiego grona pasjonatów. Dlaczego inwestycja w numizmaty się opłaca i jakie monety warto zgromadzić w swojej kolekcji? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Stare monety - rodzaje kolekcji 

Obecnie na rynku numizmatycznym można zaopatrzyć się w różne rodzaje monet, przy czym istnieją kategorie numizmatów, które są chętnie poszukiwane przez inwestorów. Z tego względu zarówno doświadczeni zbieracze, jak i początkujący kolekcjonerzy, powinni orientować się, jakie egzemplarze cieszą się szczególnym zainteresowaniem.

  • Monety obiegowe - ze względu na swoją dostępność, dobrze jest zacząć poszukiwania od monet obiegowych. Są one przedmiotem codziennego użytku, dzięki czemu można znaleźć je w każdym portfelu. Co więc istotne, tego typu monety zapewniają stworzenie wartościowej kolekcji w szybki i łatwy sposób. Dla osiągnięcia spodziewanych zysków z inwestycji należy wyłapywać pieniądze chwilę po tym, jak wypadły z obiegu. 
  • Monety inwestycyjne - zwane inaczej bulionówkami są wyceniane przede wszystkim na podstawie użytej przy ich wybijaniu próbie kruszcu. Właśnie ze względu na wartość inwestycyjną często traktowane są na równi ze sztabkami złota, czy srebra. Co więcej - o cenie monety decyduje aktualny koszt wykorzystanego kruszcu, a także masa przedmiotu. Zdarza się, że moneta bulionowa z czasem zyskuje na znaczeniu, przez co staje się monetą kolekcjonerską. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dane egzemplarze np. przestaną być wydawane przez mennice.
  • Monety kolekcjonerskie - zalicza się do nich numizmaty, które z reguły są specjalnie wybijane, a ich nakład podlega ścisłej limitacji. Zdarza się, że monety kolekcjonerskie trafiają do obiegu, jednak przeważnie nie są traktowane na równi ze zwykłymi pieniędzmi i powstają z myślą o prawdziwych kolekcjonerach. Autentyczność i unikatowość tego rodzaju egzemplarzy poświadcza przyznany im certyfikat. Na wartość monet kolekcjonerskich składają się m.in. dekoracje z metali szlachetnych, a także wykorzystane przy produkcji techniki wybijania i zdobienia. 

Z szeroką ofertą monet, które są najczęściej poszukiwane przez kolekcjonerów, zapoznasz się na stronie: https://aukcje.numimarket.pl/najczesciej-poszukiwane-monety-przez-kolekcjonerow/.

Jakie monety warto mieć w swojej kolekcji? Sprawdź!

Od czego zacząć kolekcjonowanie starych monet?

Inwestycja w numizmaty powinna być przemyślana, aby uczynić to zajęcie jak najbardziej opłacalnym. Przed dokonaniem jakichkolwiek transakcji, warto zorientować się w sytuacji na rynku numizmatycznym i prześledzić obowiązujące w tej dziedzinie aktualne trendy. Zdobyta wiedza pomoże w podejmowaniu odpowiednich decyzji, związanych zarówno z kupnem, jak i sprzedażą starych monet. Oprócz tego istotna jest prawidłowa wycena numizmatów - można dokonać jej u zaufanych źródeł i pod okiem specjalistów. W ten sposób kolekcjonerzy nabiorą pewności, że tworzona przez nich kolekcja składa się z cennych i autentycznych egzemplarzy. Warto w tym celu udać się do profesjonalnych sklepów numizmatycznych lub skorzystać z oceny fachowców dzięki wycenie online, oferowanej przez specjalistyczne domy aukcyjne. Przy pozyskiwaniu starych monet należy także zwrócić uwagę na określone cechy, które mogą wpłynąć na decyzje o nabyciu danego numizmatu. Są to przede wszystkim:

  • stan zachowania, 
  • próba kruszcu, 
  • pochodzenie geograficzne, 
  • pochodzenie historyczne, 
  • nakład.
author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.