Jak kupować złoto inwestycyjne? Poradnik krok po kroku

Inwestycja w złoto to popularny sposób na tzw. dywersyfikację portfela, czyli podział kapitału na różnego rodzaju aktywa, takie jak akcje, obligacje, nieruchomości, waluty czy metale szlachetne. Celem takich działań jest skuteczne zarządzanie ryzykiem w różnych warunkach rynkowych, a także ochrona kapitału przed inflacją i kryzysem gospodarczym. Jeśli chcesz inwestować w złoto, sprawdź, od czego zacząć.

Jakie złoto inwestycyjne kupować?

Fizyczne złoto inwestycyjne występuje w dwóch postaciach: jako sztabki i monety. Nie da się jednoznacznie określić, która inwestycja jest bardziej opłacalna – wiele zależy od aktualnych cen poszczególnych towarów oraz indywidualnych preferencji inwestora. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by kupować zarówno sztabki, jak i monety ze złota.

Zalety sztabek złota:

  • sztabki są tańsze niż monety,
  • dostępne są sztabki w specjalnych opakowaniach CertiCard/CertiPack, które chronią kruszec przed uszkodzeniami i stanowią potwierdzenie jego autentyczności,
  • zakup sztabki to inwestycja wyłącznie w kruszec, dlatego nie wymaga  zapoznawania się z rodzajami monet,
  • dobra opcja przy zakupie większej ilości złota (dostępne są sztabki od 1 g do 1 kg, a także sztabki dzielone, które ułatwiają sprzedaż części kapitału),

Zalety złotych monet:

  • monety bulionowe są rozpoznawalne na całym świecie,
  • autentyczność monet jest łatwiejsza do weryfikacji,
  • monety łatwiej sprzedać (zwłaszcza te najbardziej popularne),
  • wiele monet ma status prawny środka płatniczego w kraju, w którym zostały wybite,
  • niektórzy uważają, że są łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie.

Gdzie kupować złoto?

Złoto inwestycyjne w formie sztabek lub złotych monet bulionowych można obecnie nabywać zarówno stacjonarnie, jak i przez internet – od sprzedawców prywatnych, dealerów i mennic. Przed zakupem warto porównać oferty różnych dystrybutorów, by niepotrzebnie nie przepłacać. Ceny w poszczególnych mennicach zależą od aktualnej ceny złota, dlatego będą zbliżone – zawsze jednak nieco się od siebie różnią, dzięki czemu porównywanie cen pozwala zaoszczędzić. 

Jeśli nie masz doświadczenia w nabywaniu złota, wybierz ofertę renomowanej mennicy, która ma dobre opinie i cieszy się zaufaniem wśród klientów. Zwróć również uwagę na możliwe formy dostawy – Mennica Kapitałowa oferuje na przykład dostawę do domu lub do oddziału stacjonarnego. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, odradzamy zakup złota od nieznanego dealera czy sprzedawcy prywatnego.

Kiedy jest najlepszy czas na inwestowanie w złoto?

Cena złota jest wypadkową podaży i popytu na ten surowiec. Zanim kupisz sztabki lub monety, przeanalizuj ceny złota z ostatnich miesięcy. Złoto jest postrzegane jako tzw. bezpieczna przystań, dlatego inwestycjom w złoty kruszec sprzyjają m.in.:

  • okresy wysokiej inflacji,
  • okresy niskiego kursu dolara amerykańskiego (złoto jest notowane w USD), 
  • okresy kryzysów gospodarczych i zawirowań na rynkach finansowych oraz niepokojów społecznych i politycznych. 

Z kolei umacnianie się amerykańskiej waluty czy szybko spadająca inflacja to najmniej korzystny czas na inwestowanie w złoto. Kruszec ten jest postrzegany jako inwestycja długoterminowa, dlatego nie opłaca się kupować złota na krótki czas – jest to bowiem sposób na zabezpieczenie kapitału przed ewentualną inflacją lub kryzysem.

Gdzie przechowywać złoto?

Zanim kupisz złoto, zastanów się, w jaki sposób zabezpieczysz swoją inwestycję. Złoto można przechowywać w domu, lecz w takim przypadku warto zaopatrzyć się w sejf z odpowiednią klasą bezpieczeństwa. Przy małych inwestycjach i niewielkiej ilości złota możesz też wybrać nieoczywisty schowek w domu, który jednak nie jest tak dobrą ochroną jak sejf. Ubezpieczenie mieszkania zwykle nie obejmuje metali szlachetnych, choć o szczegóły zapytaj swojego ubezpieczyciela. Alternatywą dla przechowywania złota w domu jest skrytka bankowa – zaletą tego rozwiązania jest doskonała ochrona inwestycji, gdyż banki dysponują dodatkowymi zabezpieczeniami. Wynajem skrytki to jednak dodatkowy koszt, a depozyty nie zawsze są dostępne od zaraz.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.