Co powoduje wahania cen akcji? Wyjaśnienie kluczowych czynników

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad kluczowymi czynnikami, które powodują wahania cen akcji?

Rynek akcji może być skomplikowanym miejscem. Wielu inwestorów nie ma jasnego równania, które wskazywałoby, jak będą zmieniać się ceny akcji. Jednak, jak twierdzą eksperci, pewne czynniki wpływają na wzrost lub spadek cen akcji każdego dnia, a inwestorzy powinni być ich świadomi.

Jeśli więc jesteś ciekawy tych kluczowych czynników, to trafiłeś we właściwe miejsce. Znajdziesz tu wszystkie przyczyny wahań cen akcji, co stanowi świetny początek Twojej przygody z rynkiem akcji dla początkujących.

Co powoduje wahania cen akcji?

Obecnie inwestorzy wiedzą o różnych kluczowych czynnikach, które decydują o wzroście lub spadku cen akcji. Te kluczowe czynniki są podzielone na fundamenty akcji, oceny techniczne i nastroje rynkowe.

Oto więcej szczegółów na temat tych kluczowych czynników:

  1. Zysk na akcję (EPS)

Właściciele akcji mogą ubiegać się o swoje zarobki lub zysk na akcję (EPS). W rzeczywistości jest to zwrot z inwestycji dokonanej w celu zakupu akcji. Innymi słowy, kupujesz udział w przyszłych zyskach spółki. Zyski te są podzielone na dywidendy i określoną część, którą spółka reinwestuje w Twoim imieniu.

  1. Wzrost zysków

Wzrost zysków z akcji jest wprost proporcjonalny do ogólnego wzrostu firmy, jej zysków i odpowiednich okoliczności, które pomagają rozkwitać konkretnej firmie. Ogólnie rzecz biorąc, wizja firmy i pozycjonowanie na właściwym rynku mają kluczowe znaczenie. Firmy, które przechodzą do przestrzeni online, wykazują większy wzrost niż tradycyjne sklepy stacjonarne.

  1. Stopa dyskontowa

Stopa dyskontowa to bieżąca stopa procentowa ustalana przez Rezerwę Federalną. Jest ona niezbędna do rozważenia, ponieważ odgrywa kluczową rolę w ocenie przyszłego strumienia zysków z akcji, co jest pomocne dla początkujących inwestorów.

Wyższa stopa dyskontowa oznacza, że akcje są bardziej ryzykowne i dają niższą wielokrotność zysków. Innymi słowy, wyższa inflacja powoduje wyższe stopy dyskontowe, co z kolei przekłada się na niższe zyski.

  1. Wzrost gospodarczy

Wzrost gospodarczy danego kraju lub całej gospodarki ma bezpośredni wpływ na ceny akcji. Szybciej rozwijająca się gospodarka pozytywnie wpływa na ceny akcji, powodując ich wzrost. Analogicznie, wolniejszy wzrost gospodarczy lub spadek gospodarczy obniża ceny akcji.

Ponadto strach i obawy przed recesją, wolniejszym wzrostem gospodarczym i wyższą inflacją obniżają zaufanie inwestorów do zysków przedsiębiorstw, co skutkuje niższą wartością akcji i zyskami.

  1. Stabilność polityczna

Stabilność polityczna ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego. Niestabilna gospodarka polityczna nie jest w stanie zapewnić stabilnej gospodarki finansowej. Podobnie, wiadomości związane z konfliktami politycznymi i wojskowymi w różnych regionach powodują niepewność na rynku, wywołują inflację i powodują zmiany cen akcji.

Wiadomości takie jak wybory prezydenckie, mianowanie dyrektora generalnego i niedobór towarów w regionach ogarniętych wojną były znaczącymi wydarzeniami, które miały bezpośredni wpływ na ceny akcji w ostatnim czasie.

  1. Analiza techniczna

Analiza techniczna generuje wyniki poprzez wykresy, ostatnie wzorce i ceny oraz przewiduje przyszłość akcji na podstawie tych danych. W przeciwieństwie do tego, kluczowym czynnikiem jest długoterminowa wycena akcji, która napędza zyski firmy i jej zdolność do utrzymania się na rynku. Wszystkie te trendy i wyceny mogą przenosić zainteresowanie inwestorów z jednej firmy na drugą, powodując wahania cen akcji.

  1. Ogólne trendy rynkowe

Ogólne trendy na rynku akcji wpływają na ceny akcji każdej spółki. Te trendy rynkowe mogą być dwojakiego rodzaju:

  • Niedźwiedzi: Niedźwiedzie rynki są świadkami spadających cen akcji, a inwestorzy pozbywają się swoich udziałów, obniżając ceny akcji.

  • Hossa: Faza hossy sprzyja akcjom, a inwestorzy z optymizmem patrzą w przyszłość na hossie. Dlatego też napędza to popyt, który podnosi ceny akcji.

Podsumowanie

Siły rynkowe są wrogie, a ich wpływ na ceny akcji stale się zmienia. Inwestorzy krótkoterminowi i długoterminowi korzystają z czynników fundamentalnych i technicznych, które powodują, że ceny akcji drgają (rosną lub spadają). Ostatecznie, dobra strategia uwzględniająca zarówno czynniki krótkoterminowe, jak i długoterminowe wygląda obiecująco.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.