Ile kosztuje zbudowanie komputera?

Myślisz o kupnie nowego zestawu komputerowego? W tej sytuacji zwykle wybieramy jedną z trzech opcji: gotowy PC lub własną konfigurację z usługą złożenia lub do samodzielnego podłączenia. Dziś postaramy się podpowiedzieć, jaki jest koszt zbudowania komputera. Od czego zależy i kto powinien zdecydować się na taką usługę?

Ile kosztuje skonfigurowanie komputera?

Każdy może spróbować skonfigurować swój komputer. Wyszukiwanie różnych części i samodzielne sprawdzenie, czy są ze sobą kompatybilne są darmowe. Również bez żadnych kosztów możemy skorzystać z konfiguratora PC. Znajdziemy go na stronie dobrego sklepu komputerowego. Korzystając z tego narzędzia od razu dowiemy się, które części do siebie pasują. Często po prostu wybieramy je z listy. Od razu zobaczymy też ceny poszczególnych części i całości - to dość wygodne. Dobór odpowiednich komponentów, a przede wszystkim ich złożenie w działający komputer PC wymagają sporo wiedzy i pewnego doświadczenia. Możemy powiedzieć, że to zadanie dla specjalistów.

Wszystkie części muszą do siebie pasować pod względem standardów i złącz, ale to nie wszystko. Dobry zestaw komputerowy powinien się też bowiem składać z optymalnych podzespołów. Muszą być zbalansowane, aby w posiadanym budżecie osiągnąć najlepszą wydajność. Warto też od razu pomyśleć o przeznaczeniu komputera . Od tego uzależniamy dobór części. Przykładem jest konieczność zastosowania jak najlepszej karty graficznej w gamingowym PC. W wielu sprzętach do pracy lub do domu dedykowana karta w ogóle nie jest natomiast potrzebna. Wtedy lepiej postawić na mocniejszy procesor z wbudowanym GPU, czy większy dysk SSD. Pamiętajmy też o tym, że komputer możemy w przyszłości rozbudować. Warto uwzględnić to podczas konfiguracji.

Dla informatyków lub miłośników sprzętu komputerowego samodzielna konfiguracja PC nie tylko nie jest trudna - to też masa frajdy z porównywania i dobierania różnych części. Osoby mniej zaznajomione z tematem mogą mieć jednak spory problem z poprawnym doborem części. W ich przypadku zdecydowanie warto poszukać wiedzy na forach internetowych lub poprosić o pomoc znajomego. Często warto po prostu zapłacić specjaliście, który dopasuje zestaw do Twoich oczekiwań. Koszt konfiguracji sprzętu wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych - w zależności od tego, jak bardzo będziemy wymagający. Można też udać się do dobrego sklepu komputerowego. Tam z pewnością uzyskamy sporo pomocy od doradcy klienta.

Jaki jest koszt złożenia komputera?

W sieci z pewnością dość szybko znajdziesz informacje na temat polecanych zestawów komputerowych. Ostatecznie za niewielką opłatą ktoś może też skompletować zestaw, który spełni wszystkie wymagania w danym budżecie. Dobór części to jednak tylko początek dość długiego procesu składania PC. Musimy zamówić wszystkie komponenty, a także pokryć koszt wysyłki. Zamawiając części w wielu sklepach możemy nieco zaoszczędzić, zwykle najwygodniej jest jednak znaleźć wszystkie w jednym. Wtedy zapewne nie zapłacimy nic za wysyłkę, a całość otrzymamy w jednej paczce. Nie będzie więc sytuacji, kiedy przez brak jednego elementu nie możemy przystąpić do złożenia sprzętu. Samo złożenie również może być jednak problematyczne.

O ile niemal każdy może ułożyć listę niezbędnych części, do ich połączenia w całość trzeba mieć trochę doświadczenia. Przydadzą się też zdolności manualne. Na szczęście nie musimy jednak korzystać ze specjalistycznych narzędzi. Najczęściej wystarczy nam zestaw posiadany w domu, przede wszystkim nieduży śrubokręt “krzyżak”. Gorszą wiadomością jest fakt, że części komputerowe są całkiem delikatne. Istnieje więc spore ryzyko na uszkodzenie ich przy próbie montażu. Niewłaściwe podłączenie, czy pominięcie jakiegoś kroku, też może doprowadzić do zniszczenia części.

Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zlecenie usługi montażu samodzielnie skonfigurowanego PC. Dobre sklepy komputerowe, w których kupimy części, zawsze mają taką usługę. W tej sytuacji po prostu otrzymasz przesyłkę z gotowym do pracy komputerem. Można go też odebrać samodzielnie, zwykle niedługo po zamówieniu komputera. Dodatkowo plusem zlecenia usługi złożenia będzie większy zakres gwarancji. Sklep powinien też sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie.

Sporo osób zastanawia się, ile kosztuje złożenie komputera. To od tego w dużej mierze zależy, czy opłaca się wybrać gotowy zestaw, czy zlecić założenie własnej konfiguracji. Koszt może różnić się w zależności od tego, jak złożony jest nasz komputer. Najprostsze zestawy możemy złożyć w sklepie już za około 100 złotych. Bardziej skomplikowane konfiguracje z wieloma podzespołami, czy dodatkowym chłodzeniem, będą pod tym względem droższe. I tak powinniśmy jednak zmieścić się w kwocie do 400 złotych. Szczególnie w przypadku droższego sprzętu warto skorzystać z tej opcji. Mamy wtedy pewność, że sprzęt będzie działał dobrze i niezawodnie. Dodatkowym plusem jest możliwość zainstalowania przez sklep systemu operacyjnego i innego niezbędnego oprogramowania.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.