Outsourcing księgowości – wady i zalety

Prowadzenie własnego biznesu wymaga zaangażowania i sporego nakładu czasu. Nic dziwnego, że wśród przedsiębiorców bardzo popularną praktyką jest zlecanie części zadań na zewnątrz. Szczególnie chętnie wybieranym rozwiązaniem jest outsourcing usług księgowych. Sprawdźmy jakie są jego plusy i minusy i na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe.

Zalety outsourcingu usług księgowych

Oszczędność czasu i odciążanie pracowników

Współpraca z biurem rachunkowym może mieć bardzo szeroki zakres. W ten sposób wszystkie kwestie związane z obsługą księgowo-rachunkową, rozliczeniami z ZUS-em, Urzędem Skarbowym czy innymi instytucjami, można przenieść na biuro rachunkowe. Często zajmuje się ono również kwestiami przygotowania zeznań podatkowych i zakrojonymi na szeroką skalę usługami kadrowo-płacowymi. Dzięki temu przedsiębiorca może w całości poświęcić czas na rozwijanie firmy, kontakty z klientami i poszerzanie oferty. Nie musi też śledzić zawiłych i wciąż zmieniających się regulacji i przepisów finansowych.

Optymalizacja kosztów

Współpraca z biurem rachunkowym wiąże się z kosztami, ale są one niższe niż zatrudnienie księgowej lub stworzenie działu księgowego w firmie. Budowanie zespołu wiąże się z koniecznością zapewnienia pracownikom odpowiednich narzędzi pracy, kursów, szkoleń, a także kosztami ich zatrudnienia. Muszą oni otrzymywać stałą pensję, bez względu na to ile w danym miesiącu mają pracy. Współpraca z biurem rachunkowym jest bardziej elastyczna. Koszty uzależnione są od zakresu współpracy. Przy niewielkich firmach, które dopiero zaczynają, te opłaty będą niewielkie. Przy większych podmiotach, gdy współpraca jest szeroka, można z kolei liczyć na atrakcyjne, indywidualne warunki. Współpracując z biurem masz też możliwość korzystania z dodatkowych usług wspierających biznes tj. doradztwo podatkowe, prawne, szkolenia czy fachowe analizy i raporty.

Poczucie bezpieczeństwa

Nawiązując współpracę z biurem rachunkowym przenosisz na niego odpowiedzialność za kwestie rozliczeń i pilnowania terminów. Każde biuro rachunkowe ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC na wypadek popełnienia błędu. Dzięki temu Twoje interesy są zabezpieczone i nie musisz się martwić, że w razie jakiejkolwiek pomyłki w rozliczeniach, firma poniesie odpowiedzialność finansową.

Stała dostępność usług

Outsourcing usług księgowych daje przedsiębiorcy pewność, że rozliczenia i bieżące kwestie będą zawsze zrealizowane na czas. Tworząc stanowisko księgowego w firmie trzeba liczyć się z różnymi sytuacjami losowymi, urlopami wypoczynkowymi czy zdrowotnymi, podczas których obowiązki księgowego trzeba przekazać innej osobie lub zająć się nimi osobiście. W przypadku outsourcingu takiego problemu nie ma. Biuro rachunkowe zawsze wyznaczy kompetentną osobę, która zastąpi pracownika, gwarantując płynną obsługę.

Outsourcing księgowości – czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?

Wiele osób obawia się wynikających z takiej współpracy zagrożeń. Często pojawiającymi się wątpliwościami są te, dotyczące udostępniania danych wrażliwych oraz wglądu do informacji księgowych przez osoby postronne.

Zawsze też pojawia się ryzyko, że wybrany podmiot działa niezgodnie z prawem lub nieterminowo. Może się również zdarzyć, że dane biuro zawiesi działalność, co rodzi konieczność szukania nowego podmiotu w najmniej odpowiadającym momencie.

Na szczęście te wszystkie zagrożenia można zminimalizować. Kluczowy jest wybór właściwego partnera do współpracy, który powinien poprzedzać dokładny research.

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe

Warto wybrać firmę z ugruntowaną pozycją na rynku i z doświadczeniem w obsłudze podobnych podmiotów. Przed podpisaniem umowy można sprawdzić kim są zatrudnieni w biurze pracownicy i jakie mają kompetencje.

Kluczową kwestią jest również to, czy dane biuro posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC i na jaką kwotę. Im wyższa kwota polisy, tym większa szansa na wyegzekwowanie rekompensaty w razie jakiejkolwiek pomyłki. Jeśli biuro nie posiada ubezpieczenia, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, ewentualną karę finansową będzie musiał pokryć przedsiębiorca.

Istotną kwestią przy wyborze biura rachunkowego powinien być również zakres współpracy. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na kompleksowej obsłudze, wykraczającej poza standardową obsługę dokumentów i faktur.

Lokalizacja biura nie ma natomiast aż tak dużego znaczenia jak kiedyś. Fakt, że nie musisz ograniczać się do podmiotów ze swojej najbliższego otoczenia jest niewątpliwą zaletą. Dobre biuro rachunkowe sprawnie korzysta z nowoczesnych narzędzi internetowych, umożliwiających kontakt i przesyłanie dokumentów online. Dzięki temu możesz nawiązać współpracę z biurem rachunkowym z Lublina, nawet jeśli siedziba Twojej firmy mieści się na drugim końcu Polski.

Takie udogodnienia oferuje coraz więcej firm. Jednym z nich jest biuro rachunkowe InPlus z Lublina, które od wielu lat z powodzeniem obsługuje przedsiębiorców z całej Polski, udowadniając, że odległość nie jest żadną przeszkodą. Więcej informacji o firmie znajdziesz na stronie https://inplus.lublin.pl/.

Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić i porównać ceny usług. Często wymaga to kontaktu, ponieważ informacji takich nie ma na stronie. Wynika to z faktu, że wiele biur, jak np. wspomniane wcześniej biuro podatkowe z Lublina, wycenia usługi indywidualnie, w zależności od ilości dokumentów czy zakresu współpracy. Nie zaszkodzi również sprawdzić opinii dotychczasowych klientów biura, które można znaleźć na jego stronie internetowej lub w kanałach social media.

Wybierając dobre biuro rachunkowe zapewniasz swojej firmie fachową obsługę księgową, bez ryzyka uchybień czy nieprawidłowości. Dzięki temu możesz spać spokojnie i poświęcić się w całości rozwijaniu firmy.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.