Od czego zależy koszt psychoterapii?

Psychoterapia jest skuteczną formą pomocy przy zaburzeniach psychicznych oraz różnego rodzaju trudnościach emocjonalnych. By uzyskać pożądany efekt, trzeba jednak często poświęcić na nią wiele czasu i energii, co wiąże się z kolei z koniecznością posiadania określonych nakładów finansowych. Koszt terapii to istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji o jej rozpoczęciu, dlatego też warto wiedzieć, co na niego wpływa i jak można go potencjalnie zredukować. 

Przy tworzeniu artykułu postanowiliśmy skonsultować się ze specjalistami PLESO.ME, którzy wyjaśnili szczegółowo, jak kształtują się koszty terapii i od czego zależą.

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to profesjonalna pomoc psychologiczna, która opiera się na rozmowie i ścisłej współpracy pomiędzy terapeutą a pacjentem. Przeprowadza się ją w celu przepracowania oraz rozwiązania problemów psychicznych, emocjonalnych lub interpersonalnych. W zależności od nurtu, terapia może pomagać w radzeniu sobie także z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Odpowiednio dobrana oraz przeprowadzana zgodnie ze “sztuką” przynosi liczne korzyści w postaci lepszego samopoczucia, rozszerzenia samoświadomości, a także wypracowania skutecznych strategii radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.

Czynniki, które wpływają na koszt psychoterapii 

To, ile kosztuje psychoterapia, zależy od wielu czynników takich jak m.in.: 

Rodzaj terapii 

Koszt psychoterapii różni się w zależności od jej wybranej formy: 

  • Terapia grupowa - to często jeden z najtańszych rodzajów terapii, jako że koszt za nią dzieli się między kilku pacjentów. Warto jednak podkreślić, że nie jest to odpowiednia terapia dla każdego. 

  • Terapia rodzinna lub par - kwota za ten rodzaj terapii zwykle jest wyższa niż za terapię indywidualną, ponieważ terapeuta musi dostosować metodologię pracy do potrzeb większej liczby osób. 

  • Terapia indywidualna - zazwyczaj jest droższa niż terapia grupowa, ze względu na fakt, że terapeuta musi poświęcić jednej osobie więcej czasu i zaangażowania. Niekiedy wlicza się w to również koszt specjalistycznych form terapii, jak np. terapia CBT, które wymagają odpowiedniego przeszkolenia i certyfikacji.  

Czas trwania i częstotliwość terapii 

Standardowy czas trwania sesji wynosi od 45 do 60 minut. Niektórzy specjaliści oferują możliwość przeprowadzenia dłuższych spotkań, które są odpowiednio droższe. Częstotliwość wizyt jest równie ważnym czynnikiem, wpływającym na ostateczny koszt terapii - czasem pacjenci potrzebują spotykać się z terapeutą parę razy w tygodniu (np. w przypadku poważnych kryzysów psychicznych), aby ustabilizować swój stan. Zwykle jednak zaleca się cotygodniowe sesje.

Lokalizacja gabinetu 

Terapeuci przeprowadzający wizyty stacjonarne w dużych miastach mają wyższe ceny, niż Ci w mniejszych, ze względu na wyższe koszty życia i utrzymania gabinetu. Lokalizacja odgrywa także dużą rolę w terapii online - choć usługi niestacjonarne bywają tańsze, terapeuci online z dużych miast mogą oferować konsultacje w cenach zbliżonych do wizyt stacjonarnych. 

Dodatkowe usługi 

Czasami oprócz wizyt z terapeutą, wymagane są także dodatkowe konsultacje z innymi specjalistami, praca z dokumentacją czy tworzenie pisemnych raportów (np. w celu diagnozy pod kątem konkretnych zaburzeń). Wówczas koszt psychoterapii może się zwiększyć. Trzeba pamiętać jednak, że dzieje się to tylko za zgodą pacjenta i zwykle ogranicza się do określonych przypadków. 

Stopień pokrycia kosztów przez ubezpieczenie 

Nie wszystkie formy terapii są pokrywane w Polsce przez ubezpieczenie zdrowotne. Prywatna terapia pozwala na uniknięcie długiego oczekiwania na termin wizyty, ale nie zapewnia możliwości jej finansowania z innych środków, niż środki pacjenta. Część prywatnych ubezpieczycieli oferuje pokrycie niektórych kosztów terapii - zakres tych świadczeń zależy jednak od wybranego planu ubezpieczeniowego. W wielu firmach obecnie pojawia się także opcja świadczeń pozapłacowych, które obejmują częściowe finansowanie terapii przez pracodawcę. 

Jak dobrać odpowiednią psychoterapię?

Dobór psychoterapii nie jest łatwym zadaniem. Oprócz uwzględnienia rodzaju, nurtu terapii czy formy jej prowadzenia (online, hybrydowo lub stacjonarnie), ważne jest także, by właściwie sformułować swój problem oraz cele. Dobrym krokiem jest zatem konsultacja ze specjalistą, który Ci w tym pomoże i razem z Tobą opracuje plan leczenia, dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.