Do czego wykorzystuje się tuby szalunkowe?

Tuby szalunkowe to elementy, które od kilku lat są coraz popularniej wykorzystywane w budownictwie. Wszystko przez to, że proces budowy przeprowadzany z ich udziałem jest ułatwiony i szybszy, a ich użytkowanie mniej problematyczne w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań używanych w tym samym celu. Dowiedzmy się, czym są tuby szalunkowe i do jakich konkretnych zadań można je wykorzystywać.

Tuba szalunkowa - co to takiego?

Tuba szalunkowa występuje pod wieloma nazwami. Możemy spotkać się więc z określeniem podpora szalunkowa, rura szalunkowa, słup szalunkowy, tuleja szalunkowa albo po prostu szalunek. Wszystkie oznaczają to samo - element wykonany z twardego kartonu lub stali, który służy do podtrzymywania wylewanego betonu podczas tworzenia słupów. Dzięki użyciu tuby szalunkowej otrzymujemy element betonowy o precyzyjnych wymiarach. Jest to więc rodzaj formy służącej do tworzenia wylewek betonowych.

Wcześniej w tym samym celu używano konstrukcji drewnianych, ale tuby szalunkowe są o wiele bardziej wygodne - głównie dlatego, że cechuje je mała waga, bezproblemowo można je przetransportować, a nawet istnieje możliwość, aby składować je na zewnątrz, gdyż są wodoodporne. Przy kartonowych tubach szalunkowych trzeba jedynie zadbać o to, aby nie narażać ich na wgniecenia.

Na rynku znajdziemy tuby szalunkowe o różnych średnicach - nawet do 800 metrów i o różnych długościach - nawet do 6 metrów. Zbyt długą tubę kartonową zawsze można skrócić, natomiast w zakresie średnicy nie możemy poczynić zmian, dlatego przez zakupem warto dobrze zastanowić się nad tym parametrem. Jeśli potrzebujemy nietypowej formy - o niestandardowych rozmiarach lub przekroju - warto wiedzieć, że na rynku istnieją firmy oferujące tworzenie tulei szalunkowych na zamówienie.

Zastosowanie tub szalunkowych

Wykorzystanie tub szalunkowych jest stosunkowo proste, choć ważne jest, aby robić to uważnie i z przemyśleniem. Wszystko zaczyna się od wykonania fundamentu ze zbrojeniem, na które nakłada się tuleję. Następnie upewniamy się, że jest ona odpowiednio dociążona i dopiero gdy mamy taką pewność, możemy przystępować do wlewania do niej betonu. To ważne, gdyż niedociążona tuba może się przesuwać, w efekcie czego słup nie zostanie postawiony prosto i dojdzie do wycieku masy betonowej.

Pamiętajmy też, że masę betonową należy dolewać warstwami, a każda warstwa powinna mieć około 50 cm wysokości. Po wlaniu należy zagęścić ją za pomocą wibratora. Gdy zapełnimy całą tubę, pozostawiamy ją na minimum 3-4 dni, aby beton mógł wyschnąć i odpowiednio się związać. Ostatnim krokiem jest usunięcie tuby. Podczas zdejmowania tekturowej tuby szalunkowej warto skorzystać ze sznura, którym spiralnie jest ona przedzielona. 

Jeśli cały proces został przeprowadzony prawidłowo, betonowy filar, jaki uzyskamy dzięki zastosowaniu tuby szalunkowej, z reguły nie wymaga poprawek ani wygładzenia. Zdecydowanie warto więc ułatwić sobie pracę i zapewnić dokładne wylewki, używając tulei szalunkowych. Szeroka oferta tub szalunkowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/elementy-konstrukcyjne/tuby-szalunkowe

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.