Pomoc dla Frankowiczów - gdzie jej szukać? Jak wybrać odpowiednią kancelarię?

Sprawy Frankowiczów nie należą do łatwych. Wiele osób korzysta z pomocy kancelarii, które się w nich specjalizują.

Na czym polega problem Frankowiczów?

Kredytobiorcy wiedzą, że przed zaciągnięciem zobowiązania robi się wszystko, aby sprawdzić wszelkie warunki finansowe z nim związane. Swego czasu kredyty we frankach szwajcarskich wydawały się niesamowicie korzystne. W momencie ich zaciągania dosyć niskie były stopy procentowe w Szwajcarii, co przyciągało wiele osób. Co więcej, po kalkulacji zdolności finansowej często okazywało się, że osoba, która nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu w złotówkach, może zaciągnąć kredyt frankowy. Doradcy i przedstawiciele banków nie prognozowali wysokiej zmiany kursu franka w najbliższej przyszłości. Sytuacja diametralnie zmieniła się w 2009 roku, kiedy to kurs franka gwałtownie wzrósł, co pociągnęło za sobą duże wyższe raty, dla wielu kredytobiorców – praktycznie niespłacalne. Dopiero po czasie okazało się, że umowach o kredyty we frankach szwajcarskich bardzo często umieszczane były klauzule abuzywne (czyli postanowienia niedozwolone), na podstawie których banki mogły w dowolny sposób określać kurs walutowy w tabelach kursowych tworzonych w banku. Ponadto, całe ryzyko brane było przez Frankowicza na siebie – co nie było też jasne w momencie podpisywania umowy. Orzecznictwo w sprawach frankowych jest coraz bogatsze, na szczęście dla nich – najczęściej jest ono korzystne.

Czego chcą Frankowicze?

Frankowicze przede wszystkim ubiegają się o unieważnienie umowy kredytu. W efekcie zachodzi konieczność zwrócenia bankowi wszystkiego, co zostało wypłacone w ramach kredytu. Jednocześnie bank oddać musi wpłacone raty. Drugą opcją jest odfrankowienie umowy kredytu. Polega ono na usunięciu klauzul abuzywnych z umowy kredytu. Umowa kredytowa jest ważna, aale traktowana jest jak kredyt złotówkowy. Korzyścią dla Frankowiczów jest wyraźny spadek salda pozostałego do spłaty oraz zmniejszenie miesięcznej raty. Bank musi też zwrócić świadczenia pozyskane dzięki klauzulom abuzywnym. To, która opcja będzie lepsza dla kredytobiorcy jest kwestią indywidualną – warto w tym przypadku skonsultować się z doradcą kredytowym lub z prawnikiem.

Kredyt dla Frankowicza a pomoc specjalisty

Kiedy sprawa o kredyt frankowy rozstrzyga się przed sądem, warto mieć wsparcie specjalisty w tym zakresie. Pomoc frankowiczom świadczą podmioty prawne, doradcy finansowi. Poszukując konkretnego podmiotu dobrze jest sprawdzić na ile ma on doświadczenie w sprawach frankowych. Pomoc Frankowiczowi powinna polegać na dokładnej analizie sprawy, po której następuje wydanie opinii prawnej, przedstawienie klientowi dokładnie jak może wyglądać procedura w danej sprawie, o co można się ubiegać i która z dwóch opcji – unieważnienie bądź odfrankowienie będzie korzystniejsza. Profesjonalny podmiot może przeprowadzić całe postępowanie reklamacyjne, wydobyć z banku potrzebną dokumentację, na podstawie której kieruje sprawę do sądu. Oczywiście istnieje również możliwość zawarcia ugody, jak jednak pokazują dotychczasowe doświadczenia Frankowiczów, zazwyczaj korzystniejsze są roztrzygnięcia sądu. Podczas całej sprawy kancelaria może reprezentować Frankowicza.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.