Czy za śmierć rodzica można dostać odszkodowanie?

Śmierć rodzica jest tragicznym wydarzeniem. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o otrzymanie odszkodowania za doznane krzywdy z tytułu zgonu najbliższej osoby? Zobacz, co mówi na ten temat polskie prawo.

 

Odszkodowanie za śmierć rodzica – czy jest możliwe do uzyskania?

Tak, w niektórych sytuacjach możliwe jest uzyskanie odszkodowania za śmierć rodzica. Muszą być jednak spełnione określone warunki, by je dostać. Kiedy zatem możliwe jest zadośćuczynienie za śmierć ojca czy matki?

 

Odszkodowanie może być przede wszystkim przyznane w przypadku, gdy śmierć rodzica jest następstwem wypadku lub zaniedbania innej osoby. W takim przypadku można wystąpić o odszkodowanie z tytułu zadośćuczynienia za krzywdę, które ma na celu rekompensatę za cierpienie moralne, które bliscy ponieśli w wyniku śmierci bliskiej osoby.

 

W jakich przypadkach można otrzymać odszkodowanie za śmierć rodzica?

Polskie przepisy określają, że zadośćuczynienie za śmierć ojca czy matki przyznawane jest w sytuacji, gdy spełnione będą określone warunki.

 

Najważniejszym z nich jest śmierć spowodowana przez inną osobę, na przykład na skutek wypadku, błędu medycznego, zaniedbania w miejscu pracy. Może to wymagać przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego okoliczności śmierci oraz udowodnienia winy sprawcy.

 

Również konieczne jest spełnienie warunku braku winy osoby zmarłej, dlatego też nie mogła przyczynić się ona do powstania zdarzenia wywołującego jej zgon. W przeciwnym przypadku odszkodowanie nie będzie możliwe do uzyskania.

 

Trzeba też wskazać, że zadośćuczynienie za śmierć ojca czy matki może być przyznane jedynie wtedy, gdy do zdarzenia tego doszło maksymalnie 20 lat temu.

 

Jak otrzymać odszkodowanie za śmierć rodzica?

Aby uzyskać odszkodowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu lub do ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

 

Niestety, takie sprawy mogą być bardzo wymagające, kłopotliwe, stresujące. Warto zatem skonsultować się z adwokatem, który pomoże w uzyskaniu odszkodowania i doradzi, jakie kroki należy podjąć.

 

Adwokat przeanalizuje wtedy dokładnie sprawę i będzie mógł określić, czy uzyskanie zadośćuczynienia za śmierć bliskie osoby jest możliwe. Następnie przeprowadzi on niezbędne formalności, między innymi przygotuje dokumenty i w imieniu swojego klienta będzie kontaktować się z ubezpieczycielem albo sądem.

 

Gdy zatem doszło do śmierci rodzica, a także spełnione zostały warunki związane z uzyskaniem zadośćuczynienia, w takiej sytuacji warto zwrócić się do dobrej kancelarii prawnej, która zajmuje się takimi sprawami.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.