Jak zbudować portfel dywidendowy?

Regularnie wypłacane dywidendy to dobry sposób na budowanie długofalowej relacji między przedsiębiorstwem a posiadaczem kapitału (inwestorem). Dzięki dywidendzie zwiększają się szanse na to, że spółka będzie postrzegana jako podmiot dbający o swoich akcjonariuszy.


Jak zbudować portfel dywidendowy?

Dynamiczne czasy sprawiają, że poszukujemy skutecznych sposobów na ochronę kapitału przed utratą wartości (wynika to m.in. z wysokiej inflacji). Inni z kolei zastanawiają się, co zrobić, by móc uzyskiwać regularne dochody w ramach dochodu pasywnego. Wydaje się, że jednym ze sposobów na pomnożenie oszczędności jest portfel dywidendowy. Jak go zbudować?

Dywidenda – co to takiego?

Zyski wypracowane w spółce można podzielić na:

  • część wypłacaną akcjonariuszom/udziałowcom, czyli dywidendę. Jej wysokość jest zazwyczaj ustalana jako część procentowa akcji. Cel, dla którego wypłaca się dywidendę, jest prosty: zachęcenie inwestorów do zakupu papierów wartościowych danej spółki, co powinno w przyszłości przełożyć się na wzrost kursu walorów giełdowych,
  • kapitał, który pozostaje w firmie i ma służyć jej rozwojowi.

Dywidenda jest kojarzona przede wszystkim ze spółkami akcyjnymi, ale do jej wypłaty uprawnione są również sp. z o.o. oraz spółki komandytowo-akcyjne.

O czym warto pamiętać, wybierając spółki dywidendowe do portfela inwestycyjnego?

W portfelu dywidendowym… spółki bez dywidendy?

Takie rozwiązanie wydaje się być sprzeczne same w sobie. Tymczasem, może okazać się ono trafne (szczególnie w dłuższej perspektywie). Nie każda spółka wypłaca dywidendę, ale nie oznacza to jeszcze, że nigdy nie będzie ona tego robić. Przykładowo, jest tak w sytuacji, gdy dany podmiot reinwestuje wszystkie osiągane zyski, by móc rozwinąć swoją działalność, a w przypadku sukcesu biznesowego zacząć wypłacać atrakcyjną dywidendę. Jeśli zatem inwestor wybierze spółkę perspektywiczną, ale nie wypłacającą dywidendy, może liczyć na dwie korzyści:

  • wzrost kursu akcji,
  • dywidendę,

w perspektywie kilku-kilkunastu lat. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że wysoka dywidenda to rozwiązanie korzystne dla inwestora głównie w krótkim terminie. Jeśli chodzi o długi horyzont (kilkunastoletni), spółka, która tak postępuje, znacznie ogranicza swoje możliwości rozwojowe. Zamiast wykorzystywać zyski np. na rozbudowę parku maszynowego, przeznacza ona kapitał akcjonariuszom. Niestety, może to negatywnie przełożyć się na konkurencyjność takiej firmy.

ETF-y dywidendowe jako sposób na regularne zyski

Samodzielne zarządzanie portfelem składającym się z kilkunastu lub kilkudziesięciu podmiotów może być trudnym zadaniem. Wymaga to czasu i zaangażowania, a przecież istotą portfela dywidendowego jest jego pasywny charakter.

Jeśli zależy Ci na oszczędności czasu, warto, byś zastanowił się nad wyborem ETF-ów na spółki dywidendowe. Indeksy ETF-ów w zbiorczy sposób odzwierciedlają notowania wchodzących w ich skład podmiotów (w tym przypadku: spółek wypłacających dywidendę).

Oprócz tego można znaleźć na rynku finansowym fundusze ETF, które wypłacają dywidendy, ale same w sobie są oparte na kursach spółek akumulujących kapitał na inwestycje.

Podczas inwestycji kluczowa jest dywersyfikacja

Jeśli dobierasz instrumenty finansowe do portfela dywidendowego, warto, byś pamiętał o dywersyfikacji kapitału. W tym celu możesz dobrać akcje takich przedsiębiorstw, które różnią się między sobą np. pod kątem:

  • branży (bankowość, sektor petrochemiczny, produkcja żywności itp.),
  • skali działalności (przykładowo, można podzielić posiadany kapitał między spółki notowane na WIG20 oraz mniejsze, ale dynamicznie rozwijające się podmioty z NewConnect),
  • lokalizacji (może być to np. dywersyfikacja pomiędzy podmioty krajowe oraz zagraniczne).

Dywersyfikacja może okazać się ciekawym sposobem na optymalizację ryzyka. Dzięki temu kryzys w danej branży lub regionie nie sprawi, że cały Twój portfel zacznie przynosić straty.

Inwestycje a ryzyko

Umiejętnie stworzony portfel dywidendowy to dobry sposób na osiąganie regularnych dochodów. Może być to krok milowy na drodze do stworzenia dochodu pasywnego. Niezależnie od tego, w jaki sposób podejdziemy do tematu, musimy pamiętać, że nieodłącznym elementem każdej inwestycji jest ryzyko utraty kapitału (części lub nawet całości). Sytuacji nie poprawia skomplikowana sytuacja gospodarcza i polityczna, jaka panuje we współczesnym świecie.


author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.