Leasing czy kredyt? Jak sfinansować zakup samochodu?

Zakup samochodu dla wielu z nas jest jednym z największych wydatków w życiu. Niezależnie od tego, czy planujemy kupić auto nowe, czy też używane, jego cena zwykle okazuje się zbyt wysoka jak na możliwości naszego budżetu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej formy finansowanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji, wśród których największe znaczenie mają leasing oraz kredyt.

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, o których koniecznie należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji. W nowym artykule wyjaśniamy, na czym polega leasing i kredyt oraz porównujemy je ze sobą. Wyjaśniamy też, który z tych sposobów finansowania będzie w danym przypadku najlepszy.

Leasing na samochód – czym się cechuje?

Leasing polega na udostępnieniu przez leasingodawcę (zazwyczaj jest nim jest nim bank lub wyspecjalizowana firma leasingowa) udostępnia klientowi samochód na określony czas. Ten drugi zobowiązuje się do regulowania określonej w umowie opłatą miesięczną. Po upływie określonego czasu, klient ma możliwość odkupienia samochodu lub zwrócenia go leasingodawcy. W leasing można zarówno wziąć nowy samochód, jak i skorzystać z niego odwiedzając komis samochodowy.

Swoją popularność leasing zawdzięcza licznym zaletom. Z punktu widzenia leasingobiorcy najważniejsze są:

  • niskie koszty inwestycyjne: dzięki leasingowi możemy uniknąć wysokich kosztów w momencie zakupu samochodu;

  • stała rata ułatwiająca planowanie i zoptymalizowanie miesięcznego budżetu;

  • możliwość wymiany samochodu co kilka lat i stałego dostępu do nowych modeli;

  • oszczędność czasu: formalności związane z ubezpieczeniem i serwisowaniem samochodu są po stronie leasingodawcy.

Oczywiście leasing nie jest pozbawiony wad. Największe znaczenie mają:

  • wyższy koszt przy wykupie samochodu pod koniec umowy;

  • ograniczenia w użytkowaniu: leasingodawca może określić np. maksymalny przebieg lub sposób użytkowania auta;

  • wymagania stawiane przez leasingodawców wobec klientów (np. umowa o pracę czy wpłata kaucji).

Kredyt samochodowy – na czym polega?

Najważniejszą alternatywą dla leasingu jest kredyt samochodowy. Podobnie jak w przypadku tego pierwszego, za pomocą kredytu można sfinansować zarówno samochody używane, jak i te prostu z salonu. Jak wiadomo, polega na udzieleniu pożyczki zwracanej w określonych w umowie ratach. Na kredyt na zakup samochodu warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na całościowy niższy koszt auta oraz fakt, że te od razu staje się własnością klienta.

Jeśli chodzi o wady, należy pamiętać przede wszystkim o:

  • ryzyku braku możliwości spłaty kredytu: w takim przypadku klient może nie tylko utracić samochód, ale też ponieść dodatkowe koszty (np. związane z windykacją i ewentualną egzekucją komorniczą);

  • trudniejszej wymiany samochodu na nowy: sprzedaż często wymaga całkowitej spłaty kredytu.

Leasing czy kredyt? Jak sfinansować kupno auta?

Wybór między leasingiem a kredytem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji danego klienta. Leasing może okazać się odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć dostęp do nowoczesnych samochodów i nie chcą ponosić wysokich kosztów inwestycyjnych. Kredyt będzie natomiast korzystniejszy dla osób, które chcą, by samochód od razu był ich własnością i nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z późniejszym wykupieniem.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.