Prowadzenie działalności w ramach franczyzy – plusy i minusy

Zastanawiasz się na założeniem własnego biznesu? Szukasz najlepszego rozwiązania? Zanim podejmiesz właściwy krok powinieneś poznać wady i zalety działalności na zasadach franczyzy.

Franczyza to alternatywa dla osób, które nie są pewne czy poradzą sobie z własnym biznesem lub po prostu nie znalazły oryginalnego pomysłu na własną działalność. To idealny sposób na rozpoczęcie swojej kariery biznesowej oraz korzystne wyjście dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy. Franczyza polega na tym, że prowadzimy własny biznes, ale pod szyldem innej marki. Między franczyzodawcą a franczyzobiorcą zawierana jest pisemna umowa.

Ten sposób działania niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla franczyzobiorcy, jak i dla franczyzodawcy, który godzi się na taki układ. Przedsiębiorca ma dużą gwarancję, że sprawdzony sposób na prowadzenie działalności da mu wysoki dochód. Niestety wiążą się z tym pewne wady, nad którymi także warto się zastanowić.

Plusy działalności w ramach franczyzy

Jedną z podstawowych zalet franczyzy jest to, że osoba decydująca się na taki krok, nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy w prowadzeniu danej działalności. Franczyzobiorca korzysta z doświadczenia oraz renomy franczyzodawcy, lecz z drugiej strony posiada pewną niezależność w ramach podpisywanej umowy. Jest to idealny sposób, aby zebrać doświadczenie i zapoznać się z zasadami prowadzenia własnego biznesu, bez ryzyka porażki.

Innym plusem jest poczucie bezpieczeństwa. Franczyzobiorca kupuje gotowy i sprawdzony pomysł, który odniósł sukces na rynku, tym samym zapewniając sobie gwarancje korzyści, jakie będą płynąć z dalszych działań danego przedsiębiorstwa. To dobry pomysł dla osób, które nie posiadają zbyt dużego doświadczenia w kwestiach reklamowych, a także dla tych, dla których podążanie za nowymi strategiami i potrzebami rynku jest zbyt dużym wyzwaniem.

Kolejną zaletą działalności na zasadach franczyzy jest to, że nie musimy posiadać zbyt dużego kapitału na prowadzenie tego rodzaju działalności, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy zakładamy własną firmę. Franczyzobiorca otrzymuje dostaje już gotową markę, logo, szkolenia dla siebie i pracowników oraz pomoc na różnym poziomie. Takie działanie zapewnia bezpieczeństwo oraz pewnego rodzaju motywację do dalszych kroków.

Minusy działalności w ramach franczyzy

Wszystko niestety posiada swoje zalety i wady. W tym przypadku jednym z minusów jest to, że franczyzobiorca mimo wszystko ma ograniczoną samodzielność w prowadzeniu biznesu. Należy zdawać sobie sprawę, że podpisując umowę, godzimy się na kontrolę franczyzodawcy, a każdy pomysł i działanie musi uzyskać zgodę właściciela danej marki. Z drugiej strony, franczyzobiorca jest obarczony odpowiedzialnością za błędne decyzje i sytuacje kryzysowe.

Minusem jest także to, że franczyzobiorca początkowo musi ponosić koszty związane z licencją, a także dzielić się zyskiem z franczyzodawcą. Zaczynającemu franczyzodawcy może być trudno uzyskać satysfakcjonujący zysk.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci - bądź na bieżąco.
author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.