Kasa fiskalna a sprzedaż przez Internet – obowiązki przedsiębiorcy

Ogólnie rzecz biorąc, każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jednak wielu przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą przez Internet zastanawia się, czy nie mogą skorzystać ze zwolnienia z tej konieczności. Czy firmy prowadzące sprzedaż wysyłkową mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej? A jeśli wystawiają paragony, to kiedy należy to zrobić, zwłaszcza w przypadku wysyłki za pobraniem?

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej w sprzedaży internetowej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących określa m.in. limit obrotów, którego przekroczenie powoduje obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Wynosi on 20 000 zł (w poprzednim roku obrotowym lub bieżącym roku podatkowym). Limit ten obowiązuje zarówno sprzedaż stacjonarną, jak i internetową.

Poza tym przedsiębiorca musi spełnić konkretne warunki, o których mówi ww. rozporządzenie. Są to:

  • dostawa w systemie wysyłkowym,
  • płatność za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u (należy do nich również płatność za pobraniem – przelewu dokonuje firma kurierska, ale musi on umożliwiać identyfikację towarów i nabywcy),
  • ewidencja i dowody dokumentujące zapłatę pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, za jakie czynności została dokonana zapłata oraz kto był nabywcą (musi zawierać dane nabywcy, w tym adres).

Oznacza to, że umożliwienie klientowi osobistego odebrania towaru oraz płatności gotówką sprawia, że przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Również zapłata z konta osoby, która nie jest odbiorcą towaru, powoduje utratę prawa do zwolnienia.

Kiedy konieczna jest kasa fiskalna przy sprzedaży przez Internet?

Wspomniane już rozporządzenie wymienia towary, których sprzedaż jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Oznacza to, że nawet jeśli przedsiębiorca sprzedaje je przez Internet i spełnia wszystkie warunki uprawniające go do zwolnienia, musi wystawiać paragony na kasie. Do takich towarów należą:

  • gaz płynny i paliwa oraz dodatki i domieszki do nich,
  • części do silników,
  • silników do napędu pojazdów i motocykli,
  • nadwozi do pojazdów silnikowych,
  • przyczepy, naczepy, kontenery oraz części do nich,
  • części i akcesoria do pojazdów silnikowych z wyłączeniem motocykli,
  • komputery, sprzęt elektroniczny i optyczny, silniki elektryczne, prądnice i transformatory,
  • sprzęt fotograficzny (oprócz części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego),
  • wyroby z metali szlachetnych luz zawierające metale szlachetne,
  • zapisane i niezapisane nośniki danych cyfrowych i analogowych,
  • wyroby tytoniowe,
  • wyroby alkoholowe,
  • perfumy i wody toaletowe.

Jak widać, lista towarów, których sprzedaż należy rejestrować na kasie fiskalnej, jest dość długa. Warto regularnie ją sprawdzać, ponieważ Ministerstwo Finansów konsekwentnie ogranicza podatnikom możliwość zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Kiedy wystawić paragon przy sprzedaży internetowej?

Jeśli przedsiębiorca posiada kasę fiskalną, ma obowiązek zarejestrowania sprzedaży w momencie powstania obowiązku podatkowego (czyli w dniu dokonania dostawy, jeśli zapłata nastąpiła wcześniej lub w dniu otrzymania zaliczki z tytułu płatności). W praktyce paragon zazwyczaj wystawia w dniu wysyłki i dołącza go do zamówienia. Dotyczy to również wysyłki towaru za pobraniem, ponieważ przepisy nie regulują osobno takich przypadków.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź biuro rachunkowe Wrocław!

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.