Lokata długoterminowa on-line czy w oddziale banku. Którą opcję wybrać?

Lokata długoterminowa może być dobrym sposobem na uchronienie kapitału przed inflacją. Z takich depozytów mogą korzystać nie tylko klienci indywidualni, ale także firmy. Jeśli planujesz założenie lokaty długoterminowej, masz do wyboru dwie opcje – podpisanie umowy w placówce banku lub online. Która z nich jest korzystniejsza?

Czym jest lokata długoterminowa?

Zanim podejmiesz decyzję o sposobie założenia lokaty długoterminowej, warto przyjrzeć się, na czym dokładnie polega taki produkt bankowy. Zdeponowanie pieniędzy na dłuższy czas jest dość poważnym zobowiązaniem. Może być ono bardzo korzystne, jednak warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i dla kogo jest najbardziej opłacalne.

Lokata długoterminowa w Toyota Bank jest formą oszczędzania, w której środki są deponowane w banku na określony czas, na przykład na 12 miesięcy. W zamian za ulokowanie kapitału w banku klient otrzymuje odsetki naliczane według określonej stawki procentowej. Im wyższe oprocentowanie, tym więcej można zarobić na lokacie. Wysokość odsetek jest więc podstawowym kryterium, które warto uwzględnić podczas wyboru konkretnej oferty.

Takie produkty są dostępne dla osób fizycznych i dla firm.

Lokata długoterminowa – najważniejsze pojęcia

Sprawdź, co trzeba wiedzieć o lokatach długoterminowych i jakie pojęcia warto znać.

  • Okres trwania: lokaty długoterminowe trwają znacznie dłużej niż produkty krótkoterminowe. Okres zdeponowania środków może wynosić od roku do nawet kilku lat.
  • Stopa procentowa: na jej podstawie są naliczane odsetki, które bank dolicza do zgromadzonego kapitału. Im wyższa stopa procentowa, tym więcej można zyskać (lokaty długoterminowe często zapewniają wyższe oprocentowanie w porównaniu do wariantów krótkoterminowych czy rachunków oszczędnościowych).
  • Wycofanie środków: wycofanie środków, czyli zerwanie lokaty przed upływem terminu ustalonego w umowie, może skutkować utratą wypracowanych odsetek. Pieniądze można wypłacić w każdej chwili, jednak nie zawsze jest to opłacalne.
  • Minimalna kwota inwestycji: bank może ustalić minimalną wysokość kapitału, który wpłaca się na lokatę – każda instytucja ustala własne warunki oferty.

Lokaty długoterminowe są popularne wśród klientów indywidualnych, ale także wśród firm, które chcą oszczędzać środki na konkretny cel. Pozwalają także przynajmniej w pewnym stopniu uchronić kapitał przed wpływem inflacji.

Bardzo ważną zaletą każdej lokaty, nie tylko długoterminowej, jest bezpieczeństwo zainwestowanych środków. Klient ma gwarancję, że będą dla niego naliczane odsetki na określonych warunkach. Nie ma ryzyka, że środki „przepadną” lub że lokata przestanie generować zysk ujęty w umowie.

Lokata długoterminowa w oddziale czy online?

Najbardziej tradycyjną formą zakładania lokat długoterminowych jest osobiste udanie się do placówki banku i podpisanie umowy z jego pracownikiem. Taki sposób wciąż jest dostępny i praktykowany przez klientów, dla których liczy się osobisty kontakt z doradcą.

Kolejną opcją, która pozwala oszczędzić sporo czasu, jest założenie lokaty przez Internet. Jest to tak samo bezpieczne, jak odwiedzenie placówki banku. Zasady działania depozytu również pozostają bez zmian. Aby skorzystać z takiej metody, wystarczy wejść na stronę internetową instytucji, której oferta cię zainteresowała i postępować zgodnie z instrukcją.

Każdy bank może ustalać własne zasady dotyczące korzystania z lokat. Niektóre wymagają otwarcia w pierwszej kolejności konta osobistego, do którego „podpina” się depozyt. Inne z kolei kierują ofertę wyłącznie do firm.

Warto dokładnie zapoznać się z proponowanymi warunkami – niezależnie od tego, jak chcesz założyć lokatę. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na:

  • czas trwania umowy,
  • wysokość oprocentowania,
  • sposób naliczania odsetek,
  • zasady dotyczące zerwania umowy przed terminem.

Planujesz założyć lokatę przez Internet i masz pytania dotyczące zasad jej działania?  W każdej chwili możesz je zadać poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie skontaktować się z doradcą bankowym.

Czy lepiej założyć lokatę stacjonarnie, czy przez Internet? To zależy przede wszystkim od twoich preferencji. Jeśli cenisz osobisty kontakt z doradcą, wizyta w oddziale z pewnością będzie dla ciebie dogodniejszym rozwiązaniem. Jeśli z kolei zależy ci na wygodzie i chcesz oszczędzić czas, skorzystanie z usług online będzie lepszym wyborem.

Ważne! Nie każdy bank prowadzi placówki stacjonarne, ale w ich ofertach można znaleźć również lokaty zapewniające bardzo atrakcyjne warunki. Nie warto z nich rezygnować tylko dlatego, że umowy nie można podpisać w oddziale. 

Czy warto zakładać lokaty online?

Obecnie zakładanie lokat przez Internet jest bardzo popularne. Wynika to przede wszystkim z wygody tej metody. Jeśli zrezygnujesz z wizyty w oddziale, omija cię konieczność stania w kolejce do stanowiska, czy nawet szukania miejsca parkingowego w okolicy banku (a z tym bywa trudno).

W dogodnym dla siebie miejscu i czasie możesz przejrzeć ofertę i podpisać umowę. Nie jesteś uzależniony od godzin pracy placówki czy jej lokalizacji. Taka opcja jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy zwykle są osobami bardzo zajętymi.

Zakładanie lokaty, niezależnie od formy, jest procesem bezpiecznym. Jeśli robisz to przez Internet, twoje dane są chronione przez bankowe zabezpieczenia. Nie ma więc ryzyka, że wypłyną lub dostaną się w ręce niepowołanych osób.

Warto przejrzeć dostępne oferty i wybrać lokatę długoterminową na miarę swoich potrzeb. Umowę podpiszesz na dogodnych dla ciebie warunkach.

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.