Co to jest uncja trojańska? Wyjaśniamy kluczowe pojęcie w inwestycjach i numizmatyce

Historia uncji trojańskiej, jednego z podstawowych pojęć w świecie metali szlachetnych, sięga średniowiecza. A dokładniej: średniowiecznego francuskiego miasta Troyes i funkcjonującego tam systemu miar, czyli Troy. Choć obecnie do określania wag oraz miar stosuje się powszechnie układ SI, to uncja trojańska przetrwała do dziś. Jak ją odczytywać?

Uncja trojańska – czym dokładniej jest?

Uncja trojańska, nazywana również uncją jubilerską, to jednostka miary służąca do określania wagi metali i kamieni szlachetnych. W inwestycjach oraz numizmatyce możesz się zatem spotkać z np. uncją trojańską złota czy srebra. Jej rozpowszechnionym symbolem jest „oz”, które odnosi się do starowłoskiego słowa „onza” (uncja), choć hiperpoprawną (i bardzo rzadko spotykaną) wersją jest „t.oz” („troy onza”), ewentualnie ozt. Ale mennice, jubilerzy czy dealerzy metali i kamieni szlachetnych stosują samo „oz”.

Warto wiedzieć, że pojęcie samej uncji występuje w różnych wariantach i trojańska jest tylko jednym z nich. Znane są również takie pozaukładowe jednostki masy lub objętości, jak uncja międzynarodowa (stosowana głównie do określania wagi lub objętości żywności), rzymska, holenderska, chińska czy tzw. Uncja Marii Teresy.

A jak przeliczać uncję trojańską na jednostkę miary znaną z układu SI? Ilu gramom odpowiada 1 uncja trojańska?

1 uncja trojańska – ile to gram?

Gdy zadomowisz się w świecie inwestycji oraz numizmatyki, z pewnością sprawnie oswoisz się z wyrażeniem w uncjach trojańskich wag srebrnych i złotych sztabek lub monet. Ale na samym początku – wiadomo, musisz rozumieć, ile waży moneta bulionowa określona jako ¼ oz czy jednouncjowa sztabka.

1 uncja trojańska to 31,1034768 gramów, co daje w przybliżeniu 31 g.

Na samym początku poruszanie się w tych oznaczeniach może być nieco trudne. Bo tu sztabka ważąca pół uncji trojańskiej, tu moneta ćwierćuncjowa… Jasne, każdy ma dziś kalkulator w smartfonie, ale można też skorzystać z naszej małej, gotowej ściągi:

  • 1 uncja trojańska = 31,1034768 gramów (~31,1g),
  • ½ ozt = 15,5517384 g (~15,6g),
  • ¼ ozt = 7,7758692 (~7,8g).

Uncja trojańska a uncja międzynarodowa

Określanie wagi metali i kamieni szlachetnych symbolem „oz” może być nieco mylące, bo w taki sam sposób wyraża się uncję międzynarodową („zwykłą”). A jest między nimi spora różnica. Spora pod względem finansowym, gdy ma się na uwadze, że 1 gram złota kosztuje w momencie pisania tego artykułu ~356 zł.

Uncja międzynarodowa odpowiada dokładnie 28,34952981 g (~28 g), czyli waży o 2,75394762 g (~2,8 g) mniej od uncji trojańskiej. Nie trzeba się jednak martwić o to, że któryś z dealerów złota bądź srebra będzie sprzedawał sztabki czy monety wyrażone międzynarodowym oz. Gdy masz do czynienia z kamieniami i metalami szlachetnymi, to oz zawsze oznacza uncję trojańską.  

Artykuł sponsorowany.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.