Klient, korzystający z usług doradcy kredytowego, może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pośrednik kredytowy pomoże mu bowiem wybrać najlepszą ofertę kredytu lub pożyczki. To właśnie ma na celu profesjonalne doradztwo kredytowe.

Kto zamierza wziąć pożyczkę albo zaciągnąć kredyt, może udać się do konkretnego banku i na miejscu porozmawiać z doradcą kredytowym. Ten przedstawi ofertę - i standardową, i promocyjną. Należy jednak pamiętać, że taki doradca zaprezentuje tę ofertę jednostronnie. Kredyt stanowi produkt bankowy, który tenże pośrednik ma za zadanie sprzedać. Przyszły wnioskodawca przed podjęciem decyzji powinien więc porównać przynajmniej kilka ofert bankowych. Niezależny doradca kredytowy pomoże wybrać mu najkorzystniejszy wariant. 

Doradca kredytowy - na czym naprawdę polega jego praca?

Rzecz w tym, aby ekspert obiektywnie przedstawił zainteresowanemu propozycje konkretnych banków. Doradca kredytowy współpracuje z wieloma bankami (najczęściej z wszystkimi, istniejącymi na rynku) i niekiedy z innymi instytucjami finansowymi, świadczącymi usługi w zakresie udzielania kredytów oraz pożyczek. Specjalista w sposób merytoryczny scharakteryzuje poszczególne oferty banków, a zatem przede wszystkim kredytów hipotecznych, pożyczek gotówkowych, kredytów konsolidacyjnych, firmowych bądź inwestycyjnych. Doradca pod uwagę weźmie kwotę, o jaką zamierza wnioskować klient, ale uwzględni także wysokość jego zarobków (i dochodów członków jego rodziny), typ umowy o pracę, wydatki oraz obecne i przeszłe zobowiązania.

Niezależny pośrednik porówna oferty poszczególnych banków pod kątem kosztu kredytu, czyli m.in. wysokości odsetek, marży, kosztu ubezpieczenia kredytu oraz innych opłat, które wynikają z zawarcia umowy, a które zobowiązany jest pokryć wnioskodawca. Zdarza się, że różnica w cenie kredytu, przedstawionego w najtańszym i najdroższym wariancie, wynosi nawet około 20 procent, może to być kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od kwoty zobowiązania. Po analizie wszystkich ofert, doradca kredytowy przedstawia klientowi kilka - jego zdaniem - najbardziej atrakcyjnych, jednocześnie najbardziej pasujących do potrzeb zainteresowanego. Ostateczny wybór należy jednak zawsze do klienta.

Doradztwo kredytowe - kto powinien z tych usług skorzystać?

Osoby, myślące o zaciągnięciu kredytu, gdy nie znają procedur bankowych albo z powodu swojej niezbyt dobrej sytuacji materialnej nie w stanie same przekonać banku do wydania decyzji pozytywnej, mogą zwiększyć swoje szanse, jeśli pomoże im doradca kredytowy. Jego doświadczenie i wiedza na temat branży kredytowej pozwolą klientowi osiągnąć cel. Strony ustalają formę kontaktu - osobiście lub online. Wsparcie pośrednika dotyczy nie tylko wyboru banku przez klienta. Pośrednik kredytowy pomoże mu także m.in. skompletować dokumenty, potrzebne do złożenia wniosku. Współpraca pośrednika i klienta kończy się w momencie przyznania temu drugiemu kredytu lub pożyczki na najkorzystniejszych dla niego warunkach. Tak się stanie pod warunkiem, że przyszły kredytobiorca postawi na kooperację ze sprawdzonym doradcą. Przed wyborem firmy, świadczącej usługi w zakresie doradztwa kredytowego, warto natomiast poznać opinie osób, które z nim współpracowały albo choćby w internecie znaleźć informacje na temat tej firmy. 

Więcej informacji
Publikacja została przygotowana we współpracy z niezależnym ekspertem kredytowym Tomasz Wostal - sprawdź więcej