Czym kierować się przy wyborze sejfu

Broń krótka to nic innego jak rodzaj broni palnej, która krótko mówiąc „mieści się w dłoni". Broń krótka, wyposażona jest w lufę długości nie więcej niż 300 mm, ale nie tylko, ponieważ do tej kategorii broni zaliczamy również broń, której długość całkowita nie przekroczy 600 mm.

Jak każdy rodzaj broni, ta także posiada swoje zalety, a jedną z nich jest duża swoboda oddania strzału przy użyciu wyłącznie jednej ręki, ale jak wszyscy powszechnie wiemy, broń krótka, jak każda inna broń powinna być odpowiednio zabezpieczona i przechowywana w sejfie. W tym artykule postaramy się Państwu przybliżyć, na co zwrócić uwagę wybierając sejf, który ma służyć do przechowywani broni tego rodzaju.

1. Wielkość sejfu

Wybór wielkości sejfu, zależeć będzie przede wszystkim od ilości broni, jaką chcemy w nim przechowywać. Jeżeli posiadamy tylko jedną sztukę broni, warto rozejrzeć się za kasetkami na broń, jednak gdy ilość broni, jaką, chcemy przechować, jest większa, bądź też zależy nam na większym bezpieczeństwie, warto zastanowić się nad kupnem sejfu. Do pojedynczych sztuk broni, poleca się sejfy wąskie, które zajmują mało miejsca i dość łatwo je zamontować, zaś dla osób posiadających większa ilość zaleca się wybranie sejfu o większych gabarytach. Jednak warto pamiętać, iż sejf na broń należy dobierać zgodnie do stanu faktycznego posiadanej broni lub z uwzględniając realny jej zakup w najbliższym czasie, ponieważ czym sejf jest większy, tym wzrasta koszt jego zakupu.

2. Wybór klasy odporności

Sejfy możemy spotkać w wielu klasach, zabezpieczających jego zawartość przed dostaniem się do niego osób nieupoważnionych. Wybierając klasę, warto kierować się wartością zawartości. Podstawową klasą sejfu jest klasa S1, najniższa akceptowalna przez prawo Polskie, w której można przechować zawartość o wartości 55 000 złotych (której zawartość można ubezpieczyć na kwotę 50 000 złotych). W przypadku konkretnie sejfów do przechowywania broni, wszystko regulowane jest przez Rozporządzenie MSWiA z dnia 11.12.2013 r. oraz Rozporządzenia MSWiA z dnia 26.08.2014 r. dot. przechowywania broni i amunicji, które zobowiązuje do wykorzystania urządzeń w klasie S1.

3. Rodzaj zamka sejfu

Różne sejfy, dostosowane do przechowania broni, mogą posiać różne typy zabezpieczeń. Obecnie na rynku spotkać można zamki: szyfrowy, kluczowy, biometryczny oraz elektroniczny. Wybierając zamek, warto zastanowić się, który z nich tak naprawdę będzie dla nas najwygodniejszą formą. Najtańszą opcją są zamki kluczowe, zaś najdroższą zamki biometryczne. Warto pamiętać, aby sprawdzić, czy zamek, który został zamontowany w naszym sejfie, posiada wszystkie niezbędne atesty!

4. Zabezpieczenia sejfu

Wśród zabezpieczeń sejfu do przechowywania broni krótkiej możemy wyróżnić: specjalne progi, dzięki którym niemożliwe stanie się wepchnięcie drzwi do środka sejfu, zawiasy wewnętrzne, osłona mechanizmu ryglowego, wzmocniony korpus. Gdy szukamy sejfu na ten rodzaj broni, zwróćmy uwagę czy posiada on takowe zabezpieczenia.

5. Wyposażenie wewnętrzne

Ważnym elementem podczas wyboru sejfu jest również jego wyposażenie wewnętrzne. Mowa tutaj między innymi o liczbie półek, jej wysokości i rozstawie, ilości uchwytów na broń, liczbie skrytek, wieszaków, czy też pojemnikach na amunicje.

6. Design

To również dość ważna kwestia, która wyłącznie zależy od naszych preferencji, gdy przychodzi nam na myśl kupno sejfu na broń krótką. Można zakupić sejf, wykonany w całości z blachy, ale również taki, który posiada drzwi wykonane z szyby kuloodpornej.

Podsumowując, sejf na broń krótką w wielu przypadkach dostosować powinniśmy pod siebie, wybierając tworzywo, rodzaj zamka czy też inne wyposażenie. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby posiadał wszelkie atesty zgodne z wytycznymi dotyczącymi sposobu przechowywania broni, obowiązującymi w naszym kraju.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym www.sejfexpert.pl - oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.
author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.