Jak być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami płacowymi? Poznaj usługę Payroll!

Częste zmiany w przepisach to duży problem dla pracodawców. Ich obowiązkiem jest bowiem prowadzenie działalności zgodnie z obowiązującym prawem. Dotyczy to m.in. administrowania wynagrodzeniami i zarządzania dokumentacją personalną zatrudnionych. Nieznajomość przepisów może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Jak być na bieżąco ze zmianami? Alternatywą dla własnego działu księgowego może być outsourcing kadr i płac.

Jak nadążyć za zmianami w prawie?

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w przepisach. Osoby, które zajmują się obsługą kadrowo-płacową przedsiębiorstwa, muszą mieć dostęp do aktualnej wiedzy nt. zmian w prawie pracy, Kodeksie pracy oraz innych aktach prawnych niezbędnych do prawidłowego naliczania wynagrodzeń i prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

Firmy zatrudniające specjalistów na etacie, w trosce o własne interesy, muszą więc zadbać o to, aby ich pracownicy byli świadomi wszystkich zmian w przepisach. Oznacza to konieczność inwestowania w specjalistyczne kursy i szkolenia dla pracowników, a także w infrastrukturę IT, która ułatwi wprowadzanie zmian. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/payroll-consulting

Na czym polega usługa Payroll Consulting?

Payroll Consulting to usługa polegająca na przejęciu przez firmę zewnętrzną obowiązków związanych z obsługą kadrowo-płacową przedsiębiorstwa. Do obowiązków specjalistów z firmy zewnętrznej może należeć np.:

  • prowadzenie akt pracowników;
  • naliczanie wynagrodzeń;
  • przygotowywanie umów i dokumentów dla pracowników;
  • reprezentowanie firmy w przypadku kontroli z ZUS-u czy urzędu skarbowego.

Pełen zakres obowiązków osób odpowiedzialnych za dział kadr i płac w firmie jest uzależniony od liczby osób zatrudnionych w organizacji, struktury firmy czy charakteru działalności.

Podejmując współpracę z firmą zewnętrzną, pracodawca może więc skupić się na kwestiach kluczowych dla rozwoju organizacji, np. innowacjach produktowych czy wejściu na nowe rynki.

Firmy oferujące outsourcing kadr i płac zatrudniają specjalistów, którzy dysponują aktualną wiedzą. Są na bieżąco ze wszystkimi zmianami w przepisach – dzięki temu prowadzą działania w sposób zgodny z obowiązującym prawem, nie narażając klienta na straty finansowe i wizerunkowe.

Warto pamiętać, że wszystkie profesjonalne agencje HR zajmujące się outsourcingiem kadr i płac mają także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wysokość obowiązkowego ubezpieczenia dla osób zajmujących się m.in. naliczaniem wynagrodzeń jest regulowana ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.).

Payroll – dodatkowe korzyści dla firmy

Usługa Payroll to nie tylko gwarancja prawidłowości i terminowości zarządzania dokumentacją personalną oraz administracją wynagrodzeniami. To także sposób na optymalizację kosztów firmowych. Współpraca z profesjonalną firmą zewnętrzną jest korzystniejsza finansowo niż zatrudnienie specjalisty ds. kadr i płac na etacie.

Payroll to usługa zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Pracodawca, współpracując z podmiotem zewnętrznym, ma pewność, że prowadzi działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.