Rozważania etyczne w e-rekrutacji IT: Równoważenie obiektywizmu i uczciwości

Dzisiejszy świat biznesu, zwłaszcza po okresie pandemii, kiedy większość dziedzin życia uległa weryfikacji i gruntownej przebudowie, korzysta z zaawansowanych rozwiązań technologii informacyjnej także w procesach rekrutacyjnych.

Wygoda i efektywność e-rekrutacji przyczyniają się bezpośrednio do jej ogromnej popularności. Jednak rozwój tej formy rekrutacji stawia także przed rekruterami wyzwania etyczne. Jak zapewnić zarówno osobom zatrudniającym, jak i tym szukającym nowej pracy, obiektywizm i uczciwość w takim procesie rekrutacji?

E-rekrutacja: Co to takiego?

Proces poszukiwania pracowników oraz składania aplikacji jeszcze nigdy nie był tak efektywny i łatwy, a to za sprawą e-rekrutacji. Ten proces polega na publikowaniu ofert pracy online, zbieraniu aplikacji za pomocą formularzy internetowych, przeprowadzaniu testów online oraz prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych przez platformy wideo.

Jak łatwo można sobie wyobrazić, taka forma rekrutacji cechuje się dużą efektywnością ze względu na duży zasięg, ale także oszczędza czas obu stron, umożliwiając dostęp do ofert z różnych lokalizacji i szybką analizę danych rekrutacyjnych. E-rekrutacja często wykorzystują rekruterzy IT w Denver czy w innych lokalizacjach, oferując swoją wiedzę i umiejętności firmą poszukujących najlepszych kandydatów.

Wyzwania etyczne w e-rekrutacji IT

Zalety e-rekrutacji są niezaprzeczalne, ale należy również pamiętać o wyzwaniach, z jakimi muszą się zmierzyć osoby rekrutujące, aby uniknąć oskarżeń o brak obiektywności czy uczciwości. Kwestie etyczne stanowią również delikatny temat w tradycyjnej formie rekrutacji, dlatego nie dziwi fakt, że pojawiają się one także w przypadku nowszej formy, jaką jest e-rekrutacja.

Pierwszą kwestią do rozważenia jest obiektywizm, zwłaszcza że automatyczne procesy rekrutacyjne wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego. Na podstawie analizy danych demograficznych, takich jak wiek, płeć czy pochodzenie etniczne, niewłaściwe algorytmy mogą eliminować kandydatów na podstawie uprzedzeń, a nie ich kwalifikacji i umiejętności.

Wystarczy spojrzeć na przypadek znanego na całym świecie korporacji z 2023 roku, której algorytmy niezamierzony sposób faworyzowały aplikacje składane przez mężczyzn. System rekrutacyjny oparty na sztucznej inteligencji wykorzystywał dane z dawnych rekrutacji prowadzonych w tradycyjny sposób, w których dominowali mężczyźni. W efekcie kandydatury kobiet były gorzej oceniane, co skutkowało ich brakiem uwzględnienia przez rekruterów. Łatwo wyobrazić sobie podobną sytuację kiedy niewłaściwie działające algorytmy analizują życiorys programisty React Native i automatycznie oceniają aplikacje mężczyzn wyżej niż kobiet, choć na rynku pracy pojawi się coraz więcej kobiet specjalizujących się w programowaniu.

Należy również zwrócić uwagę na uczciwość e-rekrutacji, aby kandydaci zyskali pełne zaufanie do procesu rekrutacyjnego. Fundamentalnymi składowymi w tej sytuacji są jasna informacja zwrotna, zrozumiałe komunikaty dotyczące procesu rekrutacyjnego oraz ochrona danych osobowych kandydatów. Szczególną uwagę należy zwrócić na ostatnią kwestię, aby e-rekrutacja była zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych, takimi jak RODO. Całe oprogramowanie wykorzystywane do e-rekrutacji musi być zgodne z normą ISO 27001.

Równoważenie obiektywizmu i uczciwości

Efektywna e-rekrutacja, uwzględniająca aspekty etyczne, powinna opierać się na zrównoważonym obiektywizmie i uczciwości. Ten cel może być osiągnięty poprzez regularne oceny i testowanie algorytmów rekrutacyjnych pod kątem braku uprzedzeń, udostępnianie kandydatom pełnych i rzetelnych informacji na temat procesu rekrutacji, kryteriów oceny oraz błyskawicznej informacji zwrotnej. Ważna jest również ciągła edukacja rekruterów w zakresie etyki i odpowiedniego wykorzystania narzędzi e-rekrutacyjnych. Nie można także zapominać o monitorowaniu i ocenie zgodności procesu e-rekrutacji z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych oraz równego traktowania kandydatów.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.