Nieruchomości, akcje, obligacje, kryptowaluty… jak zadbać o oszczędności?

W dobie szalejącej inflacji, coraz wyższych cen za media i podstawowe produkty oraz usługi niezbędne do życia, zastanawiamy się, jak zadbać o swoje oszczędności. Co zrobić, by powiększyć tę pulę lub sprawić, aby posiadane pieniądze nie straciły na wartości. W co zainwestować? Do wyboru jest kilka opcji, odpowiednich zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Przyglądamy się kilku z nich i sprawdzamy, na co i w jakiej sytuacji warto postawić.

Nieruchomości na wynajem

Jednym ze sposobów lokowania swoich pieniędzy jest zakup nieruchomości, która zostaje wystawiona na wynajem. Najczęściej dotyczy to mieszkań, ale i nierzadko garażów, a nawet miejsc postojowych. Dzięki temu można budować dochód pasywny, a w razie konieczności wciąż do dyspozycji jest obiekt czy miejsce, które nadają się do ponownej odsprzedaży.

Ta opcja pozwala zapewnić sobie regularne wpływy. Czy jest to opłacalne? Jeśli faktycznie w posiadaniu mamy wolny lokal, comiesięczne wpłaty od najemców pozwalają w niedługim czasie powiększyć pulę oszczędności. Nieco wolniej i na mniejszą skalę odbywa się to wtedy, gdy decydujemy się na zakup nieruchomości z opcją kredytowania. Część z finansów uzyskanych z wynajmu będzie bowiem potrzebna do pokrycia comiesięcznych zobowiązań wobec banku.

Z tej formy lokowania pieniędzy bądź powiększania puli oszczędności mogą skorzystać nawet początkujący, choć warto nabyć wiedzę, jak zrobić to dobrze, z jakich metod finansowania korzystać oraz w co warto zainwestować.

Akcje, czyli czas wejść na giełdę!

Giełda to miejsce dla osób doświadczonych. Tu są potrzebne wiedza, umiejętności, ciągłe śledzenie dynamicznie zachodzących zmian. Na akcjach można zarobić duże pieniądze, ale trzeba się przy tym liczyć z równie wysokim ryzykiem strat. Nie jest to zatem opcja polecana osobom, które bez żadnego przygotowania i jakiejkolwiek wiedzy wchodzą na giełdę.

W takim przypadku należy również zastanowić się nad strategią inwestowania. Czy interesuje nas zysk zdobyty w krótkim czasie, czy raczej stawiamy na długofalowe inwestowanie, licząc się z występującymi po drodze stratami i ponownymi zyskami, ale finalnie dla uzyskania jak największych korzyści.

Kryptowaluty – nowość warta uwagi?

Ciekawym rozwiązaniem są kryptowaluty. Teoretycznie już jakiś czas będące na rynku, w praktyce jednak wciąż będące w gronie nowości. Inwestowanie w wirtualne waluty jest ryzykowne, między innymi ze względu na wciąż nie do końca poznany rynek. Z drugiej zaś strony można liczyć na spore zyski i to w krótkim czasie. Co więcej, choć warto na tym polu mieć doświadczenie, wiedzę i umiejętności wyszukiwania ciekawych okazji, to jednak pojawia się coraz więcej narzędzi wspomagających wejście w ten świat, także osobom początkującym.

Niedoświadczeni, ale i doświadczeni mogą liczyć na przykład na bardzo pomocny bot do automatycznego handlu kryptowalutami – EazyBot.pl.

Obligacje – bezpieczna i pewna opcja?

Pomiędzy wspomnianymi produktami inwestycyjnymi znajdują się obligacje. Choć zainteresowanie nimi nie jest tak duże, jak w pozostałych przypadkach, to jednak wciąż mówimy o skutecznym sposobie na powiększanie puli oszczędności.

Obligacje są dostępne dla mniej i bardziej doświadczonych osób. Nie wymagają również dużych nakładów finansowych. Zyski nie należą do spektakularnych, a poza tym mija sporo czasu zanim przyniosą określone korzyści, ale to opcja dość bezpieczna, o niskim ryzyku strat.

Z roku na rok pieniądz traci na wartości, a koszty życia rosną w szybkim tempie. Zastanówmy się, jak zadbać o swoje finanse.

 

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.