Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty to nieskomplikowane pismo wysyłane przez wierzyciela do dłużnika. Stanowi ono oficjalny dokument wzywający płatnika do uregulowania należności.

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty to bardzo ważne pismo, które wysyła się dłużnikowi jeszcze na etapie windykacji polubownej, której celem jest doprowadzenie do pozasądowego rozwiązania problemu długu. Powinno ono zawierać przede wszystkim informacje o powstałym zadłużeniu oraz ponaglenie do zapłaty. 

Taki dokument jest istotny  z perspektywy wierzyciela, gdyż daje mu możliwość dochodzenia roszczeń w późniejszym czasie także przed sądem. Dzieje się tak dlatego, że wierzyciele są zobowiązani do jego wysłania zanim skierują sprawę do sądu. 

Tak głosi to nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w styczniu 2016 r., a dokładniej art. 187, z którego wynika, że przed złożeniem pozwu w sądzie konieczne jest podjęcie próby rozwiązania konfliktu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem polubownie.

A wezwanie do zapłaty traktowane jest właśnie jako podjęcie takiej próby. Zważywszy na ten fakt, trzeba je wysłać listem poleconym. Kopia potwierdzenia nadania listu powinna zostać dołączona do pozwu o zapłatę.

Kto może wysłać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty może zostać wysłane do dłużnika zarówno przez wierzyciela, jak i przez wyspecjalizowaną firmę windykacyjną lub kancelarię prawno-windykacyjną.

Ponadto może je przesłać m.in.:

  • bank, w którym dłużnik zaciągnął kredyt,
  • firma pożyczkowa,
  • spółdzielnia mieszkaniowa, 
  • dostawca wody, energii elektrycznej czy gazu.

Co powinno się znaleźć w wezwaniu do zapłaty?

Pismo wzywające osobę zadłużoną do zapłaty musi spełniać kilka znaczących elementów, takich jak:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • dane dłużnika i wierzyciela,
  • podstawa prawna wierzytelności,
  • kwota zadłużenia bez odsetek,
  • kwota zadłużenia z naliczonymi odsetkami za opóźnienie w spłacie,
  • termin spłaty zadłużenia,
  • numer konta bankowego, na który dłużnik powinien wpłacić zaległe pieniądze.

Dodatkowo nie należy zapominać o informacji na temat konsekwencji braku spłaty zobowiązania. 



author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.