Kim jest broker walutowy i czym się zajmuje? Wyjaśniamy

Z pewnością spotkałeś się już z terminem „broker walutowy” – ale czy wiesz, jakie usługi dokładnie on oferuje? Czy może Ci pomóc w inwestowaniu i zarządzaniu firmom? Zobacz, czym zajmują się brokerzy i w jakich sytuacjach ich wsparcie może Ci się przydać!

Kim jest broker walutowy?

Broker walutowy to dostawca usług finansowych, który pomaga kupować i sprzedawać walutę. Działają jako pośrednicy między swoimi klientami (osobami fizycznymi lub firmami) a rynkiem międzybankowym – siecią łącząca instytucje finansowe na całym świecie.

Firmy tego typu są regulowane przez kilka organów zarządzających i przepisy, których muszą przestrzegać wszyscy brokerzy. Dlatego firma nie może świadczyć tego typu usług, jeśli nie uzyska odpowiedniej licencji. Brokerzy przechodzą także regularne audyty, które weryfikują, czy przeprowadzają transakcje etycznie i zgodnie z prawem. Szukasz licencjonowanej firmy? Sprawdź ten ranking brokerów giełdowych.

Nie ma jednego organu rządowego, który kontrolowałby rynek, ale zajmuje się tym kilka instytucji na całym świecie. Brokerzy często podlegają różnym przepisom – wszystko zależy od tego, na jakim obszarze działają. Czasem pojawiają się też dodatkowe wymagania w zależności od kraju, z którym przeprowadzane są transakcje.

Czym zajmuje się broker walutowy?

Jakie konkretnie usługi świadczą tego typu firmy? Brokerzy zapewniają dostęp do globalnych platform handlowych i przeprowadzają transakcje w Twoim imieniu. Takie usługi są skierowane przede wszystkim do osób lub firm, które często handlują w obcych walutach. Przykładem może być firma, która kupuje dostawy z innego kraju lub ktoś, to opłaca swój dom za granicą.

W takich sytuacjach pośrednictwo brokera pomaga zabezpieczyć się przed stratami, które wynikają z wahań kursów walut. Fachowcy podejdą do Ciebie indywidualnie i pomogą Ci wdrożyć strategię, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Wiele domów maklerskich oferuje dodatkowe usługi dla swoich klientów na rynku globalnym. Może to być na przykład międzynarodowa platforma płatnicza lub rachunki wielowalutowe. Czy warto korzystać z usług brokerów? To zależy od tego, czym się zajmujesz i jakie masz potrzeby.

Kto zyska na współpracy z brokerem?

Jesteś właścicielem firmy, która przeprowadza transakcje poza granicami kraju? Jeśli tak, możesz zaangażować brokera między innymi do:

  • kupna lub sprzedaży towarów na arenie międzynarodowej;
  • płacenia pracownikom i kontrahentom za granicą;
  • otrzymywania płatności w wielu walutach.

W tym przypadku broker pomaga zarządzać ryzykiem, obniżać koszty i wspierać strategie walutowe, dzięki czemu Twoja firma może się rozwijać.

Z kolei inwestorzy mogą korzystać z usług brokerskich, jeśli są zainteresowani handlem walutami lub zabezpieczaniem się przed ryzykiem walutowym. Zadaniem brokera jest wówczas obniżenie kosztów kupna w obcych walutach i poprawę bezpieczeństwa dużych międzynarodowych transakcji.

Artykuł sponsorowany.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.