Społeczność źródłem finansowania budowy projektu deweloperskiego

Jednym ze sposobów na inwestowanie w nieruchomości z wkładem własnym, jest inwestowanie społecznościowe, czyli crowdinvesting nieruchomości. Na czym polega społecznościowe finansowanie budowy nieruchomości dla dewelopera? Szczegóły omawiamy w niniejszym artykule.

Na czym polega społecznościowe finansowanie budowy nieruchomości dla dewelopera?

Społecznościowe finansowanie budowy nieruchomości, czyli crowdinvesting (crowdfunding) to rodzaj finansowania udziałowego będący rozsądną alternatywą dla wysoko oprocentowanego kredytu celowego w banku. Istotą crowdfundingu jest to, że chętni inwestorzy przekazują deweloperowi określone środki niezbędne do realizacji danego przedsięwzięcia. Następnie, po ukończeniu budowy, mają udział w przychodach uzyskiwanych przez dewelopera z tytułu najmu lub dzierżawy.

Dlaczego społeczne finansowanie nieruchomości jest atrakcyjne?

Crowdfunding przez ekspertów rynku nieruchomości jest uznawany za wizję wręcz rewolucyjną. Podkreślają oni, że jej największym atutem jest demokratyzacja rynku nieruchomości. Dotychczas warunkiem niezbędnym do utrzymania się w tej branży było posiadanie sporych funduszy lub znajomości. Teraz inwestycja w nieruchomości jest na wyciągnięcie ręki.

Warto dodać, że istotą crowdfundingu jest fakt, iż korzystają na tym obie strony transakcji - deweloper uzyskuje stabilne finansowanie dla swojego projektu, zaś inwestorzy dostają możliwość uczestniczenia w podziale zysków, gdy budowa już się zakończy.

Każdy z inwestorów, który powierzy swoje środki deweloperowi, będzie otrzymywać część zysków z wynajmu w danej nieruchomości komercyjnej obliczoną proporcjonalnie do poczynionego przez niego wkładu finansowego. Istnieje także inna możliwość - deweloper może zobowiązać się do odkupienia udziałów od inwestorów w określonym czasie, co również jest bardzo zyskowne.

Aby stać się jednym z inwestorów, nie trzeba posiadać dużego kapitału. To, co wyróżnia crowdfunding od innych form inwestycji, to niezwykle niska bariera wejścia. Udziały mogą nabywać inwestorzy, którzy dysponują bardzo niskim kapitałem.

Atutem takiej formy inwestowania jest również pełna transparentność. Udziałowcy mają pełen wgląd w aktualne informacje dotyczące postępu prac nad projektem. Ponadto, istnieje możliwość dywersyfikacji portfela poprzez inwestowanie w różne projekty.

    Kto może zainwestować w crowdfunding?

    Inwestorem w ramach crowdfundingu może zostać praktycznie każdy, kto posiada kapitał minimalny określony przez dewelopera. Z reguły minimalny próg uprawniający do wejścia w inwestycję jest na naprawdę wyjątkowo niskim poziomie. Idea crwodfundingu polega przede wszystkim na tworzeniu efektu "kuli śniegowej" z dużej ilości małych wpłat. Kapitał wejściowy nie jest żadną barierą dla drobnych inwestorów. Nawet, gdy nasz kapitał nie jest zbyt duży, mamy szansę, by stać się jednym z udziałowców dużego, komercyjnego przedsięwzięcia.

    Więcej szczegółów na temat idei crowdfundingu można znaleźć na portalu Finansowanie inwestycji deweloperskich – Social.Estate.

    author-img_1

    Krzysztof Sobczyk

    Redaktor

    Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

    Zobacz także:

    Portal ile-to-zl.pl

    Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.