Jak długo idzie przelew natychmiastowy z zagranicy?

W przypadku europejskich przelewów zagranicznych obowiązują określone terminy, z których korzystasz jako klient banku. Transfer musi być wykonany w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych. Co zrobić, gdy pieniądze są potrzebne „na już”? Alternatywą jest płatność w czasie rzeczywistym, znana również jako przelew natychmiastowy. Jak długo trzeba oczekiwać na takie zlecenie? Sprawdź.

Jak długo trwa realizacja tradycyjnego przelewu z zagranicy?

Jeśli korzystasz z tradycyjnych systemów bankowych, czas oczekiwania na dostarczenie płatności wynosi dwa dni robocze (w przypadku systemu SEPA) lub maksymalnie trzy dni po nadaniu (system SWIFT). Termin ten może czasem ulec wydłużeniu, jeśli pomiędzy nimi wypada sobota, niedziela lub święto państwowe. 

Ponadto należy zwrócić uwagę na okres sesji księgowania transakcji w banku. W przeciwnym razie mogą wystąpić opóźnienia w przekazie pieniężnym. Jeśli wyślesz pieniądze do określonej instytucji poza ustalonymi godzinami sesji przelewów, zamówienie zostanie zrealizowane dopiero następnego dnia.

Czym jest zagraniczny przelew natychmiastowy?

Czasami zdarzają się sytuacje, w których istnieje potrzeba jak najszybszego wysłania i przekazania środków do odbiorcy. Niezależnie od tego, czy chcesz opłacić fakturę np. przy zakupie samochodu, rachunek za prąd, bo zapomniałeś to zrobić przed wakacyjnym wyjazdem, czy chcesz wysłać komuś szybką pożyczkę, liczy się czas. Wówczas w grę wchodzą zlecenia realizowane w czasie rzeczywistym, które docierają do adresata tego samego dnia.

Gdzie zrealizować przelew natychmiastowy z zagranicy?

Płatność w czasie rzeczywistym, czyli przelew natychmiastowy z zagranicy może być realizowany za pomocą systemu licencjonowanych instytucji płatniczych. Dzięki zewnętrznym operatorom, którzy wykorzystują najnowsze technologie, przekaz może zostać zrealizowany nawet w 10 minut. Poza tym zawsze możesz wykonać też przelew na konta prowadzone w różnych walutach.

Oczywiście nadal możesz korzystać z bankowości internetowej do standardowych przelewów, ale wtedy transakcja trwa dłużej i jest droższa. Banki zazwyczaj wykorzystują niekorzystne przeliczniki wymiany walut oraz doliczają:

  • prowizje,
  • dopłaty za kurs wymiany walut,
  • opłaty transakcyjne.

Niektóre banki oferują również transfer środków za granicę w czasie rzeczywistym. Jest to jednak tylko dodatkowa usługa, z której można skorzystać za dość wysoką opłatą.

Przelew natychmiastowy czy zwykły – jaki wybrać?

Kwestia wyboru rodzaju przelewu zależy przede wszystkim od tego, czy odbiorca płatności może na nią poczekać, czy nie. Jeśli nie ma czasu do stracenia, bo gotówka powinna pilnie znaleźć się na jego koncie, należy zlecić przelew natychmiastowy. Lepiej skorzystać z pomocy zewnętrznego operatora płatności niż korzystać z usług banków. Warunki realizacji transakcji i jej koszt są zdecydowanie korzystniejsze w przypadku pierwszej instytucji. Przy dobrze wybranej opcji przelewu środki mogą dotrzeć do odbiorcy nawet w 10 minut.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.