Project manager – czy to zawód dla Ciebie?

Szukasz nowych wyzwań zawodowych, a praca project managera wydaje Ci się kusząca? W takim razie dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się taka osoba, na jakie zarobki może liczyć oraz jakich kwalifikacji będziesz potrzebować.

Czym zajmuje się project manager?

Do głównych obowiązków zaliczają się trzy rzeczy związane z realizacją projektów:

  • planowanie;
  • koordynacja;
  • kontrolowanie.

Project manager musi określić, jakie cele w danym projekcie mają zostać zrealizowane, a następnie zaplanować, w jaki sposób zespół będzie mógł je zrealizować. Kolejnym krokiem jest rozdzielenie obowiązków, koordynowanie prac i regularnie sprawdzanie, czy wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Jest to zawód, który wymaga determinacji, umiejętności komunikacji i zarządzania. Dodajmy do tego, że pracując na takim stanowisku, byłbyś również odpowiedzialny za budżet. Odpowiedzialność jest więc bardzo duża.

Na jakie zarobki możesz liczyć?

Pewnie zastanawiasz się, ile zarabia project manager. W tej chwili zawód ten kojarzony jest z dobrym jak na polskie warunki wynagrodzeniem. Musisz jednak mieć świadomość tego, że rozpiętość widełek płacowych w tej branży jest bardzo duża. Wiele zależy od wielkości firmy, rynków, na których działa, a także specyfiki danego projektu. Kluczowa jest oczywiście także branża. Na najlepsze zarobki mogą liczyć osoby, które są związane z sektorem technologicznym, bankowym, medycznym czy budowlanym.

Z powyżej opisanych powodów widełki płacowe w 2023 roku szacuje się na 5 950 zł – 9 630 zł brutto. Mediana wynosi 7 500 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że nie ma osób, które zarabiałyby więcej. Mowa jednak o stanowisku mida. Gdybyś zaczynał pracę jako junior i pracował pod okiem bardziej doświadczonej osoby, to mógłbyś liczyć na zarobki w przedziale 5 000 zł – 7 370 zł brutto. Na najlepszą płacę może liczyć senior project manager. W jego przypadku mediana wynagrodzenia wynosi 10 020 zł brutto.

Warto wyróżnić branżę IT, ponieważ w niej zarobki project managera mieszczą się w przedziale 10 600 do 17 570 zł brutto. Wyraźnie widać, że to ten sektor może być tym najbardziej kuszącym pod względem zarobków, jednak jest to równoznaczne z wysokimi wymaganiami co do realizacji projektów. Ciekawią Cię zarobki na innych stanowiskach w branży finansowej? W takim razie zobacz też ile zarabia księgowa.

Predyspozycje, doświadczenie i wykształcenie

Jeśli chodzi o studia, najczęściej wymienia się zarządzanie projektami, informatykę i psychologię. Tak odmienne od siebie kierunki mogą dziwić, jednak w rzeczywistości każdy z nich może okazać się w danej branży przydatny.

Project manager powinien być osobą, która jest przede wszystkim odpowiedzialna, nie ma problemu z wyznaczaniem zadań, potrafi pracować pod presją czasu, posiada zdolność analitycznego myślenia, jest samodzielna i systematyczna. Oprócz tego cenne są umiejętności interpersonalne, aby umieć utrzymać dobrą atmosferę w zespole.

Czujesz, że może być to zawód dla Ciebie? W takim razie pamiętaj, że w razie czego możesz iść na studia podyplomowe, dodatkowe szkolenia lub kursy. Szukaj również ofert, które oferują staże, to dobry sposób na stawianie pierwszych kroków w nowej pracy.


Artykuł sponsorowany.


author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.