Refinansowanie jako rozwiązanie, czyli jak zmniejszyć ratę kredytu

Refinansując kredyt uzyskasz lepsze warunki spłaty. Jeśli nie jesteś zadowolony z umowy, którą kilka lub kilkanaście lat temu zawarłeś z bankiem, możesz przenieść swoje zobowiązanie do innej instytucji finansowej, która oferuje lepsze warunki. Skonsultuj się z doradcą kredytowym, by mieć pewność, że dokonałeś słusznego wyboru!

Spłata kredytu hipotecznego może trwać nawet dwadzieścia kilka lat. W tym czasie może dojść do wielu nieplanowanych wydarzeń, które będą miały wpływ na Twoją możliwość terminowych spłat: choroba w rodzinie, utrata pracy, zmiana warunków gospodarczych lub znaczący wzrost wysokości raty. To ostatnie dotknęło w 2021 roku wszystkich spłacających kredyty o zmiennej stopie procentowej.

Trudności ze spłatą mogą dotknąć każdego klienta. Najgorszym, co w takiej sytuacji może zrobić klient, jest zaniechanie spłacania rat lub zmniejszenie kwoty płatności bez konsultacji z bankiem. Na szczęście są sposoby, by wynegocjować zmniejszenie raty do poziomu, który pozwoli kredytobiorcy w niezachwiany sposób regulować zobowiązania bez nadmiernego uszczerbku dla domowego budżetu. Działaniem, które warto rozważyć, jest refinansowanie kredytu.

Co to jest refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu to nic innego jak przeniesienie go do innego banku, który spłaci zobowiązanie na rzecz dotychczasowego banku.

Kredytobiorcy błędnie zakładają, że raz zawartej umowy nie można zmienić i w ustalonym kształcie będzie ona obowiązywała do końca spłat zobowiązania. To by oznaczało przywiązanie klienta do kredytu: a przecież w międzyczasie pojawiają się nowe, bardziej korzystne oferty i to, co wydawało się dobrymi warunkami dziesięć lat temu, dziś wcale nie musi za takie uchodzić.

Jeśli znajdziesz bardziej korzystne warunki umowy, możesz podjąć kroki w celu przeniesienia kredytu do innego banku. Zerwiesz w ten sposób związki łączące Cię z dotychczasowym bankiem i staniesz się klientem nowej instytucji finansowej.

Kiedy warto refinansować kredyt?

  •       Od zawarcia umowy kredytowej minęło kilka, może nawet kilkanaście lat. W międzyczasie pojawiły się bardziej korzystne oferty
  •       Poprawiła się Twoja sytuacja finansowa: więcej zarabiasz, zmniejszyły się Twoje wydatki, powiększył majątek – słowem: masz wyższa zdolność kredytową i możesz wynegocjować lepsze warunki kredytu niż w przeszłości
  •       Zmiana sytuacji finansowej może przekładać się nie tylko na wyższa zdolność kredytową, ale też szybszą spłatę kredytu. Umowa refinansująca może przewidywać krótszy czas spłaty, co w rezultacie przełoży się na niższe odsetki.

Przed refinansowaniem bank sprawdź Twoją zdolność kredytową

Refinansowanie prowadzi do zawarcia umowy z nowym bankiem. To się nie odbywa „z automatu”: bank, do którego chcesz przenieść istniejący kredyt, w pierwszej kolejności sprawdzi, czy spełniasz jego wymogi i jesteś wiarygodny. Przeprowadzi w tym celu badanie Twojej zdolności kredytowej. Będzie to wyglądało w taki sam sposób, jak przed udzieleniem kredytu, który aktualnie spłacasz: będziesz musiał przedłożyć zaświadczenie o zarobkach i wyciąg z konta za kilka ostatnich miesięcy, a także dodatkowe dokumenty, o które poprosi bank.

Jeśli bank uzna, że istnieje ryzyko, że nie będziesz terminowo spłacał kredytu, nie zgodzi się na refinansowanie.

Refinansowanie krok po kroku

  •       Porównaj oferty banków. Zorientuj się, czy inne instytucje finansowe mają korzystniejsze warunki niż Twój bank. Jeśli na co dzień nie zajmujesz się finansami osobistymi, możesz mieć trudność z ustaleniem, które oferty są szczególnie godne uwagi. Aby mieć pewność, że dokonujesz dobrego wyboru, możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który nie tylko przeanalizuje dla Ciebie oferty, ale też przeprowadzi Cię przez cały proces refinansowania kredytu.
  •       Wybrałeś ofertę? Czas przygotować się do procesu badania zdolności kredytowej. Ustal, jakich dokumentów wymaga bank i zacznij je kompletować. Może to zająć trochę czasu, więc nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę.
  •       Jeśli decyzja będzie korzystna, bank przygotuje dla Ciebie nową umowę. Refinansowanie nie wymaga zgody banku, który sfinansował zakup nieruchomości. Po podpisaniu umowy wszystko będzie się odbywało już między bankami: nowy bank złoży stosowne dokumenty i, co najważniejsze, ureguluje sumę pozostałą do zapłaty, a Ty będziesz płacił kolejne raty na nowy rachunek.

Zobacz także: Jak przeprowadzić refinansowanie kredytu krok po kroku

Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego

Zawarcie umowy kredytowej to poważna decyzja. Przeniesienie kredytu do innego banku również wymaga przemyślenia. Doradca kredytowy pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę i przygotować proces refinansowania. Dzięki temu będziesz miał pewność, że prawidłowo uzupełniłeś wszystkie wnioski i złożyłeś komplet dokumentów.

Doradcy kredytowi Sofinanse współpracują z klientami z całej Polski. Mają doświadczenie w refinansowaniu kredytów, a ich usługi są całkowicie bezpłatne. Niezależnie od tego, czy już podjąłeś decyzję o refinansowaniu, czy dopiero zastanawiasz się, czy to w ogóle ma sens, warto skontaktować się z nimi i rozwiać wszelkie wątpliwości!

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.