Jak inwestować w indeksy giełdowe?

Zamiast notowaniami konkretnych spółek w inwestowaniu można kierować się sentymentem rynkowym. Ten syntetycznie wyrażają indeksy giełdowe. Dostępne instrumenty pozwalają zarabiać na wzrostach i spadkach tych wskaźników.

Współczesne rynki finansowe dają wiele możliwości pomnażania kapitału. Inwestor nie musi się ograniczać do klasycznych instrumentów jak akcje i obligacje. Może próbować zarabiać również na zmianach wartości indeksów giełdowych.

Czym są indeksy giełdowe?

Indeksy giełdowe to podawane w punktach wskaźniki wyrażające zmiany cen akcji wybranych spółek. Są wyliczane na podstawie wycen papierów przedsiębiorstw, które wchodzą w jego skład. A te zmieniają się w zależności od siły popytu i podaży.

Indeksy giełdowe obejmują firmy wyselekcjonowane wg pewnego kryterium, np. branży, kapitalizacji (wartości wszystkich akcji). Z tego powodu traktuje się je jako syntetyczny wyznacznik koniunktury panującej na danym rynku lub w sektorze, np. budownictwie.

Przykładowo WIG20 obejmuje 20 największych pod względem kapitalizacji podmiotów z GPW w Warszawie. S&P500 to jego „odpowiednik” dla amerykańskiego parkietu giełdy w Nowym Jorku (NYSE).

Wzrost cen akcji a spadek indeksów giełdowych

Indeksy giełdowe są obliczane wedle pewnych zasad. Ta najczęściej stosowana zakłada, że spółki z danego indeksu mają pewną wagę, czyli znaczenie, istotność. Dlatego mówi się, że indeks giełdowy jest średnią ważoną zmiany cen firm w nim notowanych.

W praktyce oznacza to, że kształtowanie się kursu firmy A będzie mocniej oddziaływać na wartość indeksu X niż zachowanie walorów spółki B. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że notowania większości podmiotów z jakiegoś indeksu wzrosną, ale finalnie jego poziom będzie niżej niż w punkcie odniesienia, czyli np. na koniec sesji poprzedniego dnia.

Stanie się tak, gdyż kursy spółek ważących najwięcej w tym indeksie zakończą dzień na minusie. Zwyżki akcji mniejszych podmiotów będą mieć wtedy mniejsze znaczenie.

Najpopularniejsze indeksy giełdowe

Popularność indeksów giełdowych można mierzyć łączną kapitalizacją spółek wchodzących w ich skład. Wedle takiego kryterium do najważniejszych indeksów zaliczają się:

  • S&P500 (USA),
  • Nasdaq (USA),
  • Shanghai Composite (Chiny),
  • Nikkei 225 (Japonia),
  • Hang Seng (Hongkong),
  • FTSE 100 (Anglia),
  • SENSEX (Indie),
  • DAX (Niemcy),
  • CAC40 (Francja).

Dlaczego warto inwestować w indeksy giełdowe

Inwestor chcący zająć pozycję powinien przeanalizować wiele czynników (dane makroekonomiczne, stopy procentowe, sytuacja geopolityczna, regulacje prawne). Indeksy giełdowe, z uwagi na swoją naturę, pozwalają oszczędzić czas, który trzeba na to poświęcić. Przekierowują uwagę od wyników i notowań konkretnych spółek do sentymentu rynkowego. W ten sposób niejako wspierają inwestora w podjęciu decyzji.

Indeksy giełdowe, zwłaszcza te główne, z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością niż akcje pojedynczych firm, poprzez mechanizm dywersyfikacji. Oczywiście nie eliminuje to całkowicie ryzyka związanego z inwestowaniem. Dlatego zawsze należy liczyć się z tym, że wydarzenia na rynku potoczą się wbrew naszym założeniom/przewidywaniom. Tym niemniej, inwestując w cały indeks, a nie pojedyncze spółki, osiągamy lepszy stosunek oczekiwanego zysku do ponoszonego ryzyka – ponosimy ryzyko o charakterze systematycznym (makroekonomicznym), ale ryzyka specyficzne, powiązane z konkretnymi spółkami, udaje się dywersyfikować.

Jak inwestować w indeksy giełdowe

Firmy inwestycyjne, takie jak np. Ava Trade, umożliwiają handlowanie zarówno na wzrostach, jak i spadkach indeksów. W zależności od strategii nadają się do tego takie instrumenty jak:

  • kontrakty terminowe,
  • CFD,
  • opcje,
  • ETF-y.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.