Wyścig o unijne fundusze wciąż trwa, choć do końca perspektywy finansowej na lata 2014-2020 zostało już tylko kilka miesięcy. Wygrają ci, którzy są najlepiej przygotowani. Tak jak za sukcesem jednego zawodnika stoi cały sztab ludzi (od trenerów po lekarzy, dietetyków i psychologów), tak za sukcesem polskiego przedsiębiorcy, który rozwinął firmę dzięki dotacjom unijnym, często stoją profesjonalni doradcy: prawnicy, ekonomiści i specjaliści do spraw zarządzania projektami.

Jak napisać wniosek o dotację – samodzielnie czy z pomocą firmy doradczej?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak przygotować się do stworzenia projektu, który będzie miał szansę ubiegać się o dofinansowanie z Unii. Konieczna będzie skrupulatna analiza potrzeb i możliwości, ale także ograniczeń. Następny krok to znalezienie odpowiedniego konkursu. W obecnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 masz możliwość złożenia dwóch projektów. Do końca bieżącego roku upływa termin składania wniosków o dotacje w ramach konkursu „Kredyt na innowacje technologiczne” oraz „Szybka  ścieżka Koronawirusy”. Czas na analizę kosztów, stworzenie zarysu projektu i modelu finansowego... Procedury ubiegania się o dotacje unijne dla firm przez osoby bez doświadczenia w zakresie ich pozyskiwania mogą zniechęcać. W związku z dużym zainteresowaniem funduszami z UE w ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się wiele podmiotów zajmujących się kompleksową obsługą wniosków: od wstępnej analizy po realizację i rozliczenie. Przyjrzyjmy się dokładnie, czym się zajmują.

Jakie usługi oferują firmy doradcze?

  • Audyt unijny

Praca sportowca nie zaczyna się na tydzień przed zawodami, lecz jest poprzedzona wieloma treningami dostosowanymi do możliwości danego zawodnika. Podobnie jest z procesem pozyskiwania dotacji. Zanim Twój pomysł powalczy o dofinansowanie, specjaliści z firmy doradczej muszą zapoznać się z Twoją działalnością, zbadać jej możliwości i ograniczenia, przeprowadzić skrupulatną analizę potrzeb i dopiero na jej podstawie dobrać strategię działania.

  • Aplikowanie o dotację i jej rozliczenie

Firma doradcza zajmie się kompleksowym przygotowaniem Twojego wniosku do startu w wyścigu po unijne dofinansowanie: od pozyskania ekspertyz i opinii poprzez pomoc w nawiązaniu kontaktów z ośrodkami badawczymi po przygotowanie wniosku, bieżące konsultacje i prawidłowe rozliczenie dotacji.

  • Reanimacja projektu

Jeśli zawodnik nie osiąga odpowiednich wyników, sztab podejmuje działania, które mają pomóc mu pokonać np. blokadę psychiczną. Jeżeli czujesz, że Twój wniosek nie dotrwa do ostatniego etapu konkursu, oddaj go w ręce profesjonalistów.

  • Postępowanie ofertowe

Są zasady, których w świecie sportu trzeba bezwzględnie przestrzegać. Firmy, które otrzymały pieniądze z unijnego budżetu, także muszą zapoznać się z zasadami zamówień publicznych. Są to: zasada równego traktowania wykonawców, zasada zapewniania uczciwej konkurencji, zasada bezstronności, legalizmu, jawności, pisemności postępowania i pierwszeństwa trybów przetargowych. Nic dziwnego, że postępowanie ofertowe wielokrotnie sprawia przedsiębiorcom wiele trudności. Firmy doradcze zajmują się szacowaniem wartości zamówień, a także ich upublicznianiem, weryfikacją i realizacją.

edoradca.pl
Artykuł powstał we współpracy z portalem edoradca.pl