Unikaj pułapek: jak rozpoznać i sprzedać nieruchomość zadłużoną?

Sprzedaż domu lub mieszkania to duże przedsięwzięcie. Gdy nieruchomość jest obciążona hipoteką lub komornikiem, sprawa dodatkowo się komplikuje. Zastanawiasz się, jak rozpoznać zadłużoną nieruchomość, by ją bezpiecznie nabyć, a później sprzedać z zyskiem? A może masz problemy finansowe i chcesz wiedzieć, czy sprzedaż obiektu z długami jest możliwa? Sprawdź, co robić.

Nieruchomość zadłużona

Najczęstszą formą obciążenia obiektów mieszkalnych jest hipoteka. To zabezpieczenie kredytu. Jeśli kredytobiorca nie spłaca rat, bank może zająć i sprzedać nieruchomość, aby odzyskać pieniądze. Do pozostałych rodzajów długów należą zaległości podatkowe, nieuregulowane opłaty, zastaw rejestrowy lub służebności.

Rozpoznanie zadłużenia nieruchomości – jak to zrobić?

Najważniejszym dokumentem, który dostarcza informacji o stanie prawnym domu, mieszkania, lokalu czy działki, jest księga wieczysta. To publiczny rejestr, w którym zapisane są wszystkie istotne informacje o danej nieruchomości, w tym ewentualne obciążenia.

Aby zyskać pewność, że dom lub mieszkanie, które chcesz kupić, nie są obciążone ukrytymi długami, poproś dodatkowo sprzedającego o przedstawienie zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami. Ważne są zarówno potwierdzenia od dostawców mediów (prąd, gaz, woda), jak i zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych wydane przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową.

Pamiętaj, że te same zasady obowiązują również Ciebie, gdy będziesz sprzedawać nieruchomość. Zaświadczenie o zameldowaniu, nieprowadzeniu działalności gospodarczej, czy zapłaconym podatku od spadku lub darowizny – to dokumenty, które podniosą wiarygodność Twojej oferty i ułatwią sprzedaż.

Problemy z zadłużoną nieruchomością. Jak sprzedać mieszkanie z długami?

Sprzedaż nieruchomości zadłużonej różni się w zależności od rodzaju długu i jego wysokości. Są jednak wspólne elementy, o których warto wiedzieć.

Nieruchomość obciążona hipoteką

Do sprzedaży zadłużonej nieruchomości będą potrzebne dokumenty potwierdzające wysokość zadłużenia (oprócz tych standardowo wymaganych do aktu notarialnego). W przypadku hipoteki konieczne jest uzyskanie od wierzyciela (banku) dokumentu wskazującego aktualny stan zadłużenia.

Sprzedaż mieszkania z komornikiem

Jeśli dług jest egzekwowany przez komornika, również będzie potrzebny dokument od wierzyciela wskazujący aktualną wysokość zadłużenia. Funkcjonariusz publiczny na podstawie art. 724 Kodeksu postępowania cywilnego ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej po spłacie zobowiązania.

Nieruchomość zadłużona z tytułu zaległego czynszu

Jeśli nieruchomość jest zadłużona z tytułu zaległego czynszu, sprawa może się skomplikować. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe często nie wydają zgody na sprzedaż bez uprzedniego uregulowania długu. W takiej sytuacji konieczne są negocjacje i udzielenie gwarancji, że wszystko będzie opłacone.

Zadłużona nieruchomość – jak ją szybko sprzedać?

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości tradycyjną metodą może być czasochłonna i skomplikowana. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala szybko pozbyć się problemu – skup mieszkań.

- Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce w 2024 roku jest napięta. Obserwujemy spadek liczby osób zadłużonych, ale łączna kwota zadłużenia wzrasta. Jednocześnie w ostatnich miesiącach było więcej licytacji komorniczych mieszkań, a to świadczy o narastających problemach finansowych części właścicieli. W takiej sytuacji skup lokali może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko i sprawnie sprzedać nieruchomość obciążoną długami – komentuje ekspert z firmy Sprzedaj Swoje M.

Biura zajmujące się skupem nieruchomości, takie jak Sprzedaj Swoje M są gotowe odkupić mieszkanie obciążone długami, niezależnie od ich rodzaju. Może to być hipoteka, zadłużenie w spółdzielni, a nawet egzekucja komornicza. 

Pamiętaj, że pułapki przy sprzedaży i zakupie zadłużonego mieszkania czyhają na nieostrożnych. Uważaj szczególnie na ukryte długi i niejasne zapisy w umowach.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.