Zastanawiasz się ile prądu zużywa klimatyzacja? Odpowiadamy!

Klimatyzacja od wielu lat nie jest już tylko sprzętem dla bogatych czy urządzeniem, który znajdziemy głównie w lokalach usługowych. Coraz częściej jest ona obecna w domach, mieszkaniach i biurach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Klimatyzacja posiadają wiele zalet, którymi przekonują do siebie kolejnych zwolenników. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na jej zakup, często zastanawia się czy jest to opłacalna inwestycja i ile zużywa prądu. Odpowiadamy!

Moc nominalna i wydajność chłodnicza - czym są i jakie mają znaczenie?

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w swoim mieszkaniu, ale najpierw chciałbyś się dowiedzieć ile będzie ona pobierać prądu? Jest to zależne od parametrów technicznych i używanego trybu pracy urządzenia. Podczas wybierania klimatyzatora warto zwrócić swoją uwagę na jego wydajność chłodniczą i moc nominalną. Przyjęte zostało, że na 10 metrów kwadratowych powierzchni potrzeba około 1 kilowata mocy, aby odpowiednio obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Jak się więc okazuje, przeliczanie niezbędnej mocy urządzenia jaką potrzebujemy do swojego domu czy mieszkania jest bardzo łatwe. 

W zależności od modelu maksymalny pobór energii elektrycznej może się różnić. Najczęściej dla mocy chłodniczej na poziomie 300 watów, zużycie prądu wynosi 1,1 kilowata (dla sprzętu z klasą energetyczną A).

Ile prądu zużyje klimatyzacja, która pracuje?

Znając pobór energii elektrycznej przeciętnego modelu klimatyzacji, które wynosi maksymalnie 1,1 kilowata, można obliczyć dokładną cenę za jej używanie. W rzeczywistości mediana poboru będzie niższa - sprzęt będzie na co dzień pracował z różną mocą. 

Załóżmy więc, że klimatyzacja będzie pracować 3 godziny dziennie. Maksymalny poziom zużycia energii energetycznej wyniesie 3,3 kilowata. Mnożąc to przez 30 dni, czyli cały miesiąc, wychodzi w sumie 99 kilowatogodzin.

Uzyskany wynik należy w dalszym etapie pomnożyć przez koszt jednej kilowatogodziny - przyjmijmy, że wynosi ona średnio 90 groszy. Mnożymy więc 99 kilowatogodzin przez koszt jednej kilowatogodziny. Wynik wynosi 89,10 zł - to koszt miesięczny klimatyzacji, która pracowałaby z maksymalną mocą. Przypominamy jednak, że kwota ta w rzeczywistości jest niższa - nawet około 25%!

Ile prądu będzie zużywał klimatyzator, który grzeje.

Koszt ogrzewania klimatyzatorem pomieszczeń różni się od kosztów chłodzenia. Najczęściej moc grzewcza urządzenia jest wyższa niż chłodzenia. Oznacza to, że pobór energii jest wtedy prawie czterokrotnie niższy. Przyjmijmy, że dany klimatyzator posiada moc grzewczą na poziomie 5 kilowatów. W takim przypadku zużycie prądy będzie wynosić około 1,25 kilowata. Dalej trzeba wykonać to samo obliczenie to wcześniej i mamy gotowy wynik!

Czy można obniżyć zużycie prądu przez klimatyzację?

Jak najbardziej! Należy jednak pamiętać i wprowadzić do swojego życia pewne nawyki, które sprawią, że klimatyzator będzie zużywał jeszcze mniej prądu. Poniżej znajduje się najważniejsze z nich:

  • Pamiętaj o zamykaniu okien w chłodzonym pomieszczeniu,
  • Nie ustawiaj za niskiej temperatury,
  • Jeżeli nie ma nikogo w domu, wyłącz klimatyzator - ale nie na pół godziny,
  • Korzystaj z funkcji dodatkowych urządzenia, ponieważ dzięki nim możesz ustawić m.in. dokładne pracy klimatyzatora,
  • Przy ustawianiu klimatyzacji zwróć uwagę na różnicę temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniach,
  • Jeżeli masz taką możliwość, to programuj urządzenie uwzględniając taryfy dostawcy energii elektrycznej.

Poszukujesz firmy, która pomoże Ci w wyborze najlepszego rozwiązania klimatyzacyjnego? Wybierz Termopol Ice!

Zastanawiasz się nad kupnem i montażem klimatyzacji w swoim domu? Jest to duża inwestycja, której zlecenie najlepiej powierzyć fachowcom. Termopol Ice to firma z dużym doświadczeniem w branży HVAC. Posiada ona wykwalifikowanych specjalistów, którzy znają się na rzeczy. Pomogą oni nie tylko dobrać odpowiedni klimatyzator do Twojego domu czy biura, ale również zapewniają terminowy i dokładny montaż.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.