Monety austro-węgierskie – katalog i podstawowe informacje
Pasjonujesz się historią i skarbami z przeszłości, a może poszukujesz wartościowej lokaty dla swojego kapitału? W obu sytuacjach warto zainteresować się monetami austro-węgierskimi – nie tylko egzemplarzami bitymi w XIX wieku i na początku XX stulecia. Zobacz, co znajdziesz w ofertach domów aukcyjnych, sklepów internetowych oraz prywatnych kolekcjonerów!
- Bilon z wyżej wymienionego okresu jest ceniony za jakość wykonania w mennicach oraz wysoką zawartość szlachetnych kruszców.
- Katalog monet austro-węgierskich obejmuje krajcary, złote reńskie, talary, dukaty, halerze i korony.
- Na rynku dostępne są również okolicznościowe wznowienia, które na pierwszy rzut oka i bez dokumentacji trudno odróżnić od wiekowych oryginałów w bardzo dobrym stanie.
Niektóre dawne monety austro-węgierskie są dziś niezwykle rzadkie. Najlepszy przykład to 20 koron z 1918 r. i cesarzem Karolem I na awersie – według katalogu Güntera i Gerharda Schönów do dziś przetrwała tylko jedna sztuka. Pozostałe egzemplarze zostały przetopione na powojenne potrzeby.
Brązowe, srebrne i złote monety austriackie oraz austro-węgierskie – dla numizmatyków i inwestorów
Każdy ceni dawny pieniądz z innych powodów. Dla kolekcjonerów najważniejsza jest wartość historyczna, możliwość uzupełnienia swoich zbiorów. Nie brakuje takich, którzy skupują niegdysiejszy bilon ze względu na perspektywę przyszłego zarobku. W XIX wieku Austro-Węgry biły sporo różnych monet, w tym:
- krajcary – nominały ułamkowe 1/4 i 1/2, całe od 1 do 7 oraz 10, 20 i 30;
- złote reńskie – wartości 1/4, 1, 2, 4 oraz 8;
- talary – nominały 1 i 2;
- dukaty – wartości 1 oraz 4;
- halerze – nominały 1, 2, 10 i 20;
- korony – wartości 1, 2, 5, 10, 20 oraz 100.
Monety Austro-Węgier, czyli krótko o systemach walutowych dawnej monarchii konstytucyjnej
Podstawowymi środkami płatniczymi w Cesarstwie Austriackim, a także po przekształceniu go w państwo związkowe w 1867 r., były talary, złote reńskie (zwane też florenami lub guldenami) oraz krajcary (inaczej kreuzery). Krajcary dzieliły się jeszcze na fenigi i halerze. W obiegu były również bite przez mennicę austriacką złote dukaty. W 1892 r. weszła w życie reforma monetarna – złoty reński został zastąpiony przez koronę austro-węgierską, która dzieliła się na 100 halerzy (powszechne w części austriackiej) lub fillérów (na Węgrzech). Kraj rozpadł się w wyniku I Wojny Światowej, a w 1924 r. Austria wymieniła korony na szylingi.
Korony charakteryzują się wysoką próbą metali szlachetnych – te monety austro-węgierskie bito ze srebra 835 lub 900, a nominały od 10 K wzwyż ze złota 900. Duża ilość kruszcu, w połączeniu z wysoką jakością rzemiosła mincerzy, przekłada się na systematycznie rosnącą wartość. Również współczesne wznowienia okolicznościowe i kolekcjonerskie cieszą się dużym zainteresowaniem. Szczególnie złote dukaty austriackie z 1915 r. i ich późniejsze reemisje.