Wanny łazienkowe – jak wybrać?

Na pytanie “Co jest lepsze: prysznic czy wanna?” nie ma dobrej odpowiedzi. Zwolennicy prysznica powiedzą, że prysznic, a miłośnicy wanny będą obstawać przy swoim, że nie ma nic lepszego od relaksującej kąpieli w wannie. Jakie są rodzaje wanien? Jaką wannę wybrać?

Rodzaje wanien

Wanny łazienkowe możemy podzielić ze względu na kształt, ale też ze względu na materiał, z którego taka wanna powstała. Jeżeli chodzi o kształt, to możemy wymienić wanny prostokątne, symetryczne, asymetryczne, owalne, okrągłe, sześciokątne i ośmiokątne. Wanny łazienkowe prostokątne są najbardziej uniwersalne, zaś sześcio- i ośmiokątne są produkowane głównie na zamówienie. 

Wanny mogą być wytwarzane z bardzo różnych materiałów. I tym sposobem wanna może być:

  • żeliwna,
  • konglomeratowa,
  • stalowa,
  • drewniana,
  • kamienna,
  • akrylowa. 

Jak wybrać wannę?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając wannę?

  • kształt i wielkość,
  • materiał,
  • głębokość,
  • sposób montażu baterii,
  • syfon do wanny,
  • dodatkowe wyposażenie,
  • design.

Duży wybór modeli na rynku sprawia, że łatwo jest dopasować wannę do przestrzeni w naszej łazience. Powinniśmy pamiętać, że wanna to nie tylko miejsce, w których będzie stał dany model - to również przestrzeń wokół wanny na swobodne wyjście i wejście do niej.

Każdy materiał, z którego produkuje się wanny łazienkowe (jak i każde inne wyposażenie łazienek) ma swoje wady i zalety. Najpopularniejszym tworzywem jest akryl - lekki, ciepły w dotyku, łatwo się czyści. Wanny wykonane z kamienia są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, zaś metalowe i żeliwne są tanie i wytrzymały, ale przy tym ciężkie i nietrzymające ciepła. 

Jeśli chodzi o głębokość, warto pamiętać, że im głębsza jest wanna, tym zużycie wody będzie większe, a to przełoży się na wysokość rachunków za media. Gabaryty wanny mają także wpływ na wychodzenie i wchodzenie do wanny - jest to ważne, szczególnie w przypadku seniorów oraz osób z ograniczeniami ruchowymi. 

Zanim zdecydujemy się na konkretną wannę i baterię, powinniśmy sprawdzić, gdzie i w jakim układzie są wyjścia instalacji do- i odpływowej. Baterię można zamontować na wannie, ale jest również możliwość montażu baterii ściennej. 

Istotne jest także to, żeby syfon do wanny być jak najkrótszy, a także pozwalał na łatwe czyszczenie bez potrzeby demontażu. 

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie - podłokietniki, moduł hydromasażu, siedzisko… Takie elementy mogą bardzo ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z wanny. 

Rzecz jasna, wanna powinna także być dopasowana do designu, jaki panuje w łazience.

Oferta sklepu massi.pl obejmuje nie tylko wanny łazienkowe, ale także umywalki łazienkowe, prysznice, lustra, oświetlenie do łazienki, syfony, wieszaki na ręczniki i wiele innych niezbędnych elementów. 

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.