Osoby fizyczne, które nabyły nieruchomość – działkę, dom lub mieszkanie – muszą złożyć w urzędzie gminy informację IN-1. Jak wypełnić ten formularz, by na jego podstawie organ mógł obliczyć podatek w prawidłowej wysokości? Jakie rozwiązania pozwolą dopełnić tego obowiązku szybciej i łatwiej?
Informacja IN-1 – jak wypełnić ją prawidłowo?
Nabycie, przyjęcie w dzierżawę wieczystą itp. gruntu, budynku lub jego części bądź budowli rodzi obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Fakt ten należy zgłosić do urzędu gminy właściwego według miejsca położenia przedmiotu opodatkowania (działki, domu lub mieszkania). Podatnik ma na to 14 dni, licząc od dnia przyjęcia nieruchomości w posiadanie.
Formularz IN-1 oraz obowiązujące do niego załączniki zawierają pola, które nieraz wzbudzają wątpliwości – szczególnie osób, które stykają się z tym drukiem pierwszy raz. W poszukiwaniu informacji na temat IN-1 jak wypełnić można skontaktować się z urzędem gminy lub skorzystać z poniższego poradnika.
Wypełnianie IN-1 krok po kroku
Pierwsze sekcje formularza IN-1 – od A do C – wymagają podania informacji znanych podatnikowi. Wątpliwości mogą wzbudzać następujące pola:
Pole 1. Numer NIP lub PESEL – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub będące podatnikami VAT podają nr NIP. Pozostałe – numer PESEL.
Sekcja A. Pole 5. Okres, od którego informacja obowiązuje, jest miesiącem następującym po miesiącu nabycia/przejęcia w posiadanie nieruchomości. W przypadku budowy domu obowiązuje od stycznia roku następującego po roku, w którym ukończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie budynku przed jej ukończeniem.
Sekcja D. Grunty, budynki i budowle. Należy pamiętać, że w przypadku gruntów podajemy powierzchnię w m2. W hektarach – wyłącznie dla gruntów pod wodami powierzchniowymi. Natomiast dla budynków lub ich części podajemy powierzchnię użytkową – z podziałem na wysokości kondygnacji. To ważne, ponieważ dla pomieszczeń od 220 do 140 cm płaci się 50% podatku, natomiast dla niższych niż 140 cm nie płaci się go w ogóle.
Dla budowli z kolei określa się wartość pieniężną w zaokrągleniu do 1 zł.
Sekcja E. W zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania, do informacji IN-1 obowiązują następujące załączniki:
- ZIN-1 Dane nieruchomości opodatkowanych
- ZIN-2 Dane nieruchomości nieopodatkowanych
- ZIN-2 Dane współwłaścicieli
W sekcji tej należy wskazać liczbę dołączanych załączników.
Informacja IN-1 – formularz to tylko jedna z opcji
Uzupełnienie pól formularza IN-1, szczególnie sekcji D, w której podział gruntów i budynków nie zawsze jest oczywisty, bywa wyzwaniem. Podanie błędnych danych może wymagać złożenia korekty w późniejszym czasie lub skutkować nieprawidłowym obliczeniem wymiaru podatku przez urząd. Jeśli zastanawiasz się, jak wypełnić IN-1 bez konieczności proszenia o pomoc urzędnika, skorzystaj z Przyjaznych Deklaracji. To alternatywa dla samodzielnego uzupełniania formularza.
Generowanie informacji IN-1 za pomocą Przyjaznych Deklaracji odbywa się za pomocą intuicyjnego kreatora. Zamiast pól do wypełnienia, mamy tu czytelne kafelki oraz system pytań i odpowiedzi. W razie braku danych lub błędów Kalkulator poprosi o poprawę, zanim zatwierdzi dokument. Tak stworzoną informację IN-1 można wysłać elektronicznie lub wydrukować i zanieść osobiście do urzędu.